Knihy,  MB,  Ženy

Recenze: Modlitba za déšť. Příběhy Češky a její rodiny v Izraeli.

Spread the love
Share

S jakou nádhernou lehkostí a nenuceností jsou psány krátké povídky z útlé knížečky Modlitba za déšť! Nenavazují přímo na sebe, přesto jsou součástí jednoho příběhu: o české ženě, mamince, která bydlí v Izraeli, učí se novým zvykům a náročnému cizímu jazyku. Zapisuje děti do školky a školy a prožívá každodenní zážitky z jiného koutku světa. Z horkého Izraele, kde klimatizace v domech je stejně normální jako u nás topení, a dotváří tak pocit domova.

Hana Javorová, Modlitba za déšť.

„Dům v Izraeli bez klimatizace, to je asi jako dům v Čechách bez topení. Takové příjemné teplo, když venku sviští meluzína a je pod nulou, dokáže z prostého domu vytvořit domov. A klimatizace v létě z přímořských vilek udělá totiž. Domov. (42)“

Stylisticky a obsahově vyzrálá knížka vyjímá drobné momenty ze dne, jež bychom jinak klidně mohli přehlédnout; a přitom jsou tak poutavé. Často se prolínají se vzpomínkami z minulosti – z Prahy a dětství. Hlavní hrdinka nejednou bojuje sama se sebou, se svými vnitřními pocity, aniž by chtěla své rozpaky dávat veřejně najevo.

Díky Modlitbě za déšť se naučíte také některá hebrejská slovíčka, jež byste nejspíš stěží vyhledávali. Proč taky? S jakou pravděpodobností vyrazíte na dovolenou do Izraele? Jenže právě formou příběhu, v němž ona slovíčka nejednou tvoří kořen pointy, vám pak utkví v hlavě. A je to fajn.

Jako třeba kesem – kouzlo nebo beseder, znamenající odpověď na otázku „Jak se máš?“ Mám se dobře – beseder, mám se skvěle – beseder gamur, či hakol beseder – vše v pořádku a tak dále. Autorka porovnává odpovědi, se kterými se setkala ve své domovině, s izraelskými. Jsou to rozpaky i překvapení a občasnbé vnitřní ataky některých negativních vzpomínek.

Modlitba za déšť patří k jedněm nejlépe a nejcitlivěji napsaným knihám. Její jedinou nevýhodou je malý rozsah a špatná lepená vazba, která se už po prvním společně stráveném odpoledni rozpadá. Doufám, že nás Hana Javorová v blízké budoucnosti překvapí rozsáhlejší prací, a třebas znovu dalšími příběhy z „exotického“ Izraele z pohledu středoevropské cizinky. Tato témata při dobrém zpracování jsou velmi působivá a značně zajímavá. Rozhodně se už těším a doufám, že nezůstaneme jen u Modlitby…

Nejnovější články na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy