Knihy,  MB

Recenze: O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby.

Spread the love
Share

Catheryne M. Valentová, O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby. Albatros, 2012.

Dvanáctiletá dívka jménem September se narodila jedno úterý v měsíci květnu. Měla mateřské znaménko na levé tváři, veliká neohrabaná chodidla a nebavilo ji dennodenně mýt růžovo-žluté hrníčky na čaj a stejnobarevné omáčníky. Díky nezvyklému dobrodružství se stala hlavní hrdinkou světového bestselleru: O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby, autorky C. M. Valenteové.

Catherynne M. Valenteová nejprve knihu publikovala jako online příběh. Později byly všechny části sjednoceny a vydány knižně. Jednou knihou však příběh September nekončí. Do budoucna můžeme prý počítat s několika dalšími pokračováními.

September pochází z Omahy, z Nebrasky. Její otec je v evropské válce a matka tráví celé dny v továrně. Jednoho dne k ní přiletí Zelený vítr, jemuž není cizí sem tam unést dítě, a svede ji na dobrodružnou cestu. Už na začátku ztratí střevíček, ale stále jí jeden zůstává. I ten musí však projít celní správou, než bude moci vstoupit do Čarozemě, kde panují velmi prapodivná pravidla, než jsme zvyklí.

Hutnou stylistikou, neobvyklými spojeními a výrazovými prostředky a bohatou fantazií nás provází autorka smyšleným světem Čarozemě, ve které leží pláž plná třpytivého zlata a šperků, žijí čarodějnice ve skvostných šatech, z nichž dokonce jedna má za manžela vlkodlaka, a kde se September setká s krutou Markýzou. Dvanáctiletá marnivá September zažívá nezvyklé situace: přichází o vlasy, scvrkává se jako uschlá větvička, z úst jí padá listí a skřítkové ji musí donést k doktoru Darmobádalovi. Ztratí své srdce a stín. A nakonec, až se vrátí domů, si maminka u čaje ani nevšimne, že její dceři něco chybí.

Fantazijní příběh, který je určen pro čtenáře ve věkové kategorii 10 – 14 let po svém prvním vydání ve Spojených státech oslovil všechny věkové kategorie. Neil Gaiman, anglický spisovatel, uvedl, že příběh je „nádherným balancováním mezi modernismem a viktoriánskou pohádkou“.

Uvidíme, jak September osloví české čtenáře. Na můj vkus je příběh až příliš hutný. V každé větě je sytá kompilace slov a fantazie; až příliš kouzel, jinakostí, jako by September chtěla na tisícekrát překonat Carollovu Alenku a Harryho Pottera J. K. Rowlingové. Stylistika a slovní zásoba je kouzelná a bohatá, to bezpochyby. Ne-li však přespříliš. Příběh nelze číst rychle, ale vyhovuje mu styl předčítání a recitace. Dovedu si September představit daleko působivější jako audio knihu nebo ve filmovém zpracování.

Někdy se musíte zastavit, vydechnout a třeba i o pár míst vrátit, aby vám neunikla nit. O dívce, která obeplula Čarozem je kniha, která nemá ve svém žánru a obsahu přinejmenším na českém trhu obdoby a konkurence. Chce to najít ty správné chvíle pro čtení, zcela se otevřít mnohavrstvému a tak odlišnému fantazijnímu světu, jako byste místy četly knihu jiným jazykem. A počítat s tím, že knížku nepřečtete za jedno odpoledne. Se September se příběh prožívá, nehltá.

MB/Kjara

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy