Knihy,  MB,  Ženy

Odsouzený: skutečný příběh matky, jejíž syn propadl drogám.

Spread the love
Share

Vladislava Hoffmannová, Eva Bacigalová, Odsouzený. Příběh zoufalé matky. Nakladatelství Motto. 2012.

Jako milovaná dcera si prožila nádherné dětství. V těch dávných časech si jistě mohla myslet, že život je báječný, ne-li ideální. Potkala muže snů a celá se mu podrobila. Byla to však jednostranně šílená láska. Milovala ho natolik, že by pro něho udělala cokoliv. On však s ní takové city nesdílel.

Narodil se jim Lukáš. Otec Stano nebyl z dítěte nijak nadšený. Postupně se zbořilo celé manželství. Vypadalo to na nejhorší chvíle v lidském životě, ale to pravé peklo mělo teprve přijít. V dospělosti syn podlehl drogám. Nejprve nic neviděla, nebo nechtěla vidět. Neustálý kolotoč shánění peněz, “ztrácení ” se věcí, nadávky, posedlost získat rychle minimální částku na nakoupení dávky. Už nevnímal prosby, křik a nářky, jen hledal, co by ještě zpeněžil. Tresty, léčebna, kriminál. Návrat do života a další pád do drogového deliria.

Možná si vzpomenete na knížku Matka Davida S., narozeného 3. července 1959, která vyšla již před řadou let. Podobný příběh americké matky drogově závislého syna. Prosby nefungovaly. Kvůli neustálé snaze vrátit Davida zpátky do společnosti již nezvládali rodiče se plně věnovat ostatním třem dětem.

Odsouzený není také jen o Lukášovi, který křičí na svou matku, protože mu není schopna dát více peněz na drogy. Který udělá z domova, z bezpečného přístavu, holobyt. Který je buď zdrogovaný, nebo na dně, v léčebně či v kriminále. Je to příběh z jiného úhlu. Vidíme tu ničemnost drogové závislosti z pohledu jeho milující mámy. Právě její příběh nám ukazuje, že drogy neničí jenom samotného narkomana, ale celou rodinu. V tomto případě společnou domácnost spolu sdílely matka se synem. Otec se již dávno odstěhoval, ale extrémní situace ho vyburcovávaly spolupracovat na synově „nápravě“.

Odsouzený není příběhem, jenž vznikl na základě spisovatelovy fantazie. Tento se skutečně odehrál a je na Slovensku velmi známý. Vladislava Hoffmannová si prožila s Lukášem peklo, nyní se prý již dokáže smát a uvolnit se. Možná ke zdárnému konci přispěla i televize JOJ díky reportérovi Laco Ďurkovičovi, který se o tento příběh zajímal a napomáhal Lukášovi navrátit se mezi normální lidi. Lukáš tak dokonce získal roli v seriálu Odsouzený, v němž si zahrál dozorce v ženském vězení. Již delší dobu abstinuje, má přítelkyni a narodil se mu syn Dominik.

Proč se životní linka nemohla k této relativní idylce odvíjet hned od začátku? Proč nejprve stresující, vyčerpávající, ničemné a finančně nákladné, bezedné peklo?

Říká se však, že u abstinujících stále kdesi číhá jakýsi strašák – nevrátí se znovu Lukáš zpátky k drogovému stylu života?

Publikace Odsouzený je o životě. Může se to stát každému z nás. Lukáš – vyjma problémů mezi rodiči – prožíval relativně hezké dětství. Sportoval, byl aktivní. Když se to stalo, matka tomu nechtěla uvěřit. Kladla si otázku: Proč zrovna můj syn?

Stejnou otázku si může pokládat řada jiných rodičů. Odsouzený má tak šanci stát se mentálním pomocníkem – není návodem na cestu z pekla, ale je důkazem, že nikdo v tom není sám.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy