Jana Semelková,  Knihy

Skála v audiopodobě: čte Jiří Dvořák

 

Napínavý detektivní román Skála se odehrává ve Skotsku. Představuje první díl plánované trilogie, kterou se vrací Peter May k rodné zemi. Na Skálu čtenáři čekali dlouho a autor jim jejich čekání vynahradil mnohonásobně. Stvořil děsivě temný příběh, který každého sevře a připoutá jako magnet, nikoho nepustí dříve, dokud se nedostane k poslední větě. Skála vyšla v roce 2009 ve Francii a o dva roky později ve Velké Británii. Na českých pultech se román objevil v letošním roce díky nakladatelství Host.

Dlouho na sebe nedala čekat ani audiokniha. Strhující a pulzující text načetl Jiří Dvořák v režii Jitky Škápíkové. Svým okouzlujícím hlasem umocnil napětí, dokonale odhalil charaktery jednotlivých postav, prohloubil tajemné návraty hlavního hrdiny do minulosti. Ony návraty, které musel absolvovat, aby dospěl ke kýženému cíli: k odhalení vraha brutální vraždy jeho spolužáka ze základní školy.

Fin Macleod, detektiv z pevniny, na ostrově Lewis vyrostl. Tady prožil prvních osmnáct let života. Nyní se musel vrátit, přitom o to dlouho nestál, nechtěl už nikdy vidět to zpropadené místo, od kterého se snažil navždy odstřihnout. Do této chvíle netušil, jak hluboko je v něm usazeno. Návrat na lewis znamená odhalení pečlivě zastřených vzpomínek, pochopení podivných snů a ujasnění si vlastního místa v životě. Po osmnácti letech na pevnině, kdy začal studovat na univerzitě, zběhl ze studií, pak se stal poldou, oženil se, narodil se mu syn, se opět setkal se spolužáky, přáteli, první láskou, znovu spatřil ostrov, kde se hovoří v rodinách gaelsky, kde pastor zmůže víc než policajt, kde není lehké se uživit, kde v alkoholu a marihuaně hledají spásu mnozí od puberty, kde vztahy mezi lidmi jsou víc než svérázné.

Peter May stvořil jedinečný román: mnohavrstevný, napínavý, děsivý, krutý i zářící. Dokonale vystihl atmosféru ostrova, malebného svými záplavami vřesu na rašeliništích, ale i krutého a nevyzpytatelného v neustále se střídajícím počasí. Tady jen těžko hledají lidé obživu, prudký déšť a neustálý vítr jsou tu častými návštěvníky, a snad jenom strach z Boha je větší, než starost všech o živobytí.  Atmosféru nelehkého života obyvatel i přírody bez lesů autor líčí plasticky, barvitě. Jeho popisy jsou svěží, nejsou rozvláčné a unavující. Přiblížil se jimi k umění anglických romanopisců devatenáctého století. Však zasadil svůj napínavý děj do velmi obdobných kulis. Vědom si však dobře současných trendů, vždy popis ukončí včas a rozjíždí další strhující děj.

Román Skála patří ke skvostům současné prózy. Jiří Dvořák ji posunul mezi skvosty i v audioknihách. Svým hlasem pečlivě odhaluje onu krásu a magickou přitažlivost ostrova Lewis, vykresluje svérázné obyvatele a jejich životní styl, odkrývá morální principy, které se mohou dodržovat jedině zde. Jedině zde mají právo na existenci, jedině tady podle těchto zásad lidé jsou ochotni žít.

Příběh plný napětí, podivných událostí, tajemných narážek se krásně poslouchá. Poslech trvá třináct a půl hodiny – což je pěkná porce. Nicméně jakmile si pustíte první kapitolu, budete hledat chvilky, jen abyste si doposlechli další části. Na vině jsou autor výtečného textu, jeho překladatelka, která se překladu zhostila velmi dobře a zkušeně, a skvělý herec, jenž nám text zprostředkovává.

Skála je detektivka, která přesáhla hranice svého žánru, román, který přerostl své meze. Víc superlativ netřeba, další si doplní každý posluchač sám.

Peter May (1951) se narodil v Glasgow. Žije ve Francii. Původně se živil jako novinář. Když ve dvaceti sedmi letech vydal první román The Reporter (1978), byl požádán, aby jej přepsal do podoby scénáře pro seriál BBC. Od té doby se věnuje televizní tvorbě. Je jedním z nejúspěšnějších a nejplodnějších televizních scenáristů. Má na kontě více než tisíc položek, včetně seriálů The Standard a Machair. Vedle toho také píše romány. Šestidílná série „čínských“ thrillerů s dvojicí mladého čínského komisaře Li Yan a americké soudní lékařky Margaret Campbellové, těžící z rozdílů dvou odlišných kultur, mu vynesla celosvětové renomé.

Román Skála (The Blackhouse), první z trilogie odehrávající se v Mayově rodném Skotsku, vyšel v roce 2009 ve Francii, o necelé dva roky později ve Velké Británii, kde po vydání v září 2011 osm týdnů figuroval na britském žebříčku bestsellerů, byl prezentován v prestižním Richard and Judy Book Club, zvítězil v anketě o nejoblíbenější knihu podzimu 2011 a BBC plánuje natočit jeho filmovou verzi.

V září 2012 vyšel druhý díl trilogie s názvem The Lewis Man a v lednu 2013 její závěrečný díl – The Chessmen. Obě knihy se drží v top žebříčcích a jsou nadšeně přijímány světovým tiskem, recenzní ohlasy plné superlativů vycházejí v nejprestižnějších denících a jejich literárních přílohách.

Název: Skála

Autor: Peter May

Překladatel: Linda Kaprová

Interpret: Jiří Dvořák

Žánr: audiokniha

Stopáž: 13 hodin 30 minut

Vydavatelství: Martin Pilař, OneHotBook, 2013

Zdroj foto: www.radioservis-as.cz a Martin Pilař

Jana Semelková

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Share
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Skála v audiopodobě: čte Jiří Dvořák

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy