Spread the love

Bohužel se krizové situace nevyhýbají ani maminkám. Možná je to dokonce období, které je na podobné věci mimořádně citlivé a… s miminkem v náručí se jakákoliv krize řeší prostě hůř, protože na ní není čas. Není uklidnění, které by „vyhodilo“ patřičné řešení. Přesto kniha Álexe Roviry může být dobrý tipem do knihovničky.

„Britský premiér Winston Churchill poznamenal: „Kritika není příjemná, ale je nutná a má stejnou funkci jako bolest v lidském těle.“ Neustálé stížnosti a setrvalá úzkost neponechávají prostor pro reflexi, pro účinnou komunikaci či pro akci. Jen samotná přítomnost potíží není zárukou zlepšení, pokud nevyvodíme správně osobní závěry o tom, co nás znepokojuje.“

Není to však čtení lehké, z mého pohledu jde o čtivo, na které musíte mít v sobě alespoň špetku optimismu. V období „dole,“ ji raději nečtěte. Ony ty slova o prospěšnosti krizí a o jejich správném řešení jsou docela naléhavá a je možné, že je v období nejhorších pádů nejsou skrze bolest ani pochopitelná.

Álex Rovira, nar. 1.3.1969 v Barceloně. Spisovatel, ekonom, poradce… Je jedním ze španělských autorů s největší mezinárodní prestiží a prodal již kolem pěti milionů výtisků svých knih. Získal i několik literárních cen. Je odborníkem v psychologii řízení a spolupracuje s předními španělskými médii.

Sám o sobě prohlásil: „Odmítám vzdát se utopie. Věřím, že  dnes potřebujeme více než kdykoliv jindy ideál a idealisty; ale praktické idealisty, ty, co stojí pevně nohama na zemi, ale současně touží po hvězdách. Myslím si, že  jakákoliv rezignace je každodenní sebevraždou.“

Co tedy od takového autora čekat? Tato kniha obsahuje dvacetdevět dopisů jeho příteli, který stojí za pokraji dnešní strže. Světa, který důvěrně známe každý z nás. Světa, který spíše než radost, přináší starosti a strach. A krize. Ekonomické, osobní, společenské…. V tomto ovzduší kolem nás je lehké spadnout do deprese „do čeho jsme to přivedli své děti?“ Ale přece se nebudeme sebevraždit naší rezignací, naděje a praktických návrhů řešení tu je dost.
Je to jedna z knih, kterou možná otevřete za měsíc, za dva či za rok a najdete v ní odpověď na otázku, která vás tížila.

Vydalo nakladatelství Synergie, 2012, www.synergiepublishing.com