Knihy,  MB,  ZOO

Už neběhá vesele po zahradě. Můj pes zestárl, mění se a potřebuje pomoc. A co váš pes?

Spread the love
Share

Mám desetiletého německého ovčáka. Podle tabulky průměrné délky života psích ras, sestavené R. Saillardem, můj letitý přítel se blíží k závěru svého života. Čísla hovoří o 10,6 letech. Je to pro mne těžká představa, se kterou se stále nechci smířit, neboť by se jednalo doslova o ztrátu člena rodiny.

Hluboké stáří je na něm velmi znatelné, zejména na kloubech, povislé kůži, horší srsti, únavě, z očí mu vychází větší sentiment, který touží daleko více po pohlazení a vřelých slovech než v uplynulých letech. Vidím na něm, že vnímá vlastní změny. S pražádným nadšením. Už neběhá s úsměvem jen tak nazdařbůh podél plotu, jako by chtěl předhonit všechny cyklisty a projíždějící náklaďáky. Pomalu se doplahočí k brance, někdy jen zvedne hlavu, když leží v trávě ve stínu.

Když si pořizujete štěně, na takovéto chvilky vůbec nemyslíte. Nepočítáte, jak dlouho bude žít a co vše se může ještě přihodit. Navíc ke stáří se přidávají mnohá onemocnění, která v dnešní době lze řešit nebo přinejmenším zmírnit jejich vzniklé obtíže.

Pamatuji si, jak jsem ho jako malé klubíčko odnášela v náručí. Bál se, pak se přitulil pod mou bradu a radostí mne počůral. Spoustu dní se ode mne nehnul ani na krok. Když jsem si sedla na trávu, schoulil se mi do klína jako kotě. Dnes, když je mnohonásobně větší, má tendenci se opět ke mně schoulit, avšak s jeho nemotornými klouby navzdory pravidelné výživě a lékům proti bolesti už to tolik nezvládá. Podlomí se mu zadní nohy, padne ke straně a je rád, že se chvíli nemusí hýbat. Když ho hladím a mluvím na něj, jsou to jediné okamžiky v posledních pár měsících, kdy z jeho tváře skutečně čiší radost.

Jak se postarat o starého psa? Jakmile zestárne, změní se, ale stále vás potřebuje. Pokládáte si otázku ohledně hygieny a také mu musíte více pomoci proti parazitům. Městští psi jsou většinou bez blech – i když sem tam mohou domů nějakou přinést. Starý pes se však již tak dobře nepodrbe, pohyblivost končetin je podstatně snížena. Budete muset řešit změnu stravování s ohledem k jeho zdravotnímu stavu. Starší pes jí většinou méně, zároveň také musíte dbát na množství soli a fosforu ve stravě a aby ledviny nebyly příliš zatěžované.

Mnoho lidí si však pokládá otázku, zdali novou situaci zvládne společně s početnou rodinou.  Vznikají rodinné diskuse: Může starý pes být nebezpečný pro miminko? Co dělat, když pes již přestává poslouchat příkazy? Nezraním jeho city, jestliže si zároveň do domácnosti pořídíme dalšího mladého psa? Vězte, že s těmito okamžiky přichází takových otázek nespočet.

Pes může začít hubnout, oslepnout, ohluchnout, mohou se u něho projevit srdeční či dýchací problémy. Je dobré být vždy v kontaktu se svým veterinářem, který umí nejlépe v dané situaci poradit.

Na stáří psa se můžete také připravit po psychické a odborné stránce. Nebo nalézt odpovědi k nejčastějším otázkám, které vznikají s novými okolnostmi v knížce Pes senior z nakladatelství Cpress.

Když si pořídíte pejska, máte pocit, že získáváte přítele na celý život. V porovnání s našemi lety dožití se těžko za pár let smiřujeme, že brzy o něho přijdeme. Nesmrtelnost zajistit nikdo zatím nedokáže, ale prodloužit život a zpříjemnit poslední chvíle určitě ano.

Claude Mullerová, Pes senior. Nakladatelství CPress ve společnosti Albatrosmedia, a. s. 2012.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy