Knihy,  Renata Petříčková

Do postýlek s novým CD Pučálkovic Amina.

Spread the love
Share

Usměvavý hlas Jiřího Lábuse a netradičně neztřeštěný hlas Jaroslavy Kretschmerové (tedy Evika ze Slunce, seno…) doplněný příjemným ozvučením, se do postýlek určitě hodí. Děti ovane pel starých časů našich babiček. Ano, však Pučálkovic Amina v knižní podobě se u mě doma v knihovně vyskytuje v tomto krásném exempláři z roku 1969.

Cédéčko tomu sluší…

Možná bych si jen těžko dokázala představit někoho, kdo by Pučálkovic Aminu uměl namluvit trefněji. Snad jenom František Filipovský. Příběh, ve kterém pan Pučálka každou středu, poněvadž paní Pučálková – povoláním manželka – pere, musí vzít děti kamkoliv a jedno z těch kamkoliv bylo místo, odkud právě odjel cirkus. Zbyly po něm jen piliny, trocha sena …

Na stránkách radioservisu si můžete přehrát ukázku z CD – přehrajte si nahrávku

Tady je malinko rozpor mezi knížkou a nahrávkou. V knížce už po cirkusu není ani stopa, jen ta vyšlapaná pilinová kola a kus sena či slámy, ve kterém je to zbloudilé zapomenuté štěně-žirafa. V nahrávce právě cirkus odjíždí. Vůbec to nevadí, celkově mě přijde upravená rozhlasová verze velmi podobná originálu a Jindřich Plachta by byl velmi spokojen, protože to hlavní v příběhu zůstalo a něco navíc se ještě přidalo. Právě hlas Jiřího Lábuse a Jaroslavy Kretschmerové.

První polovina nadchne…

A u té děti asi jen tak neusnou. Napínavé, legrační a vytříbené vyprávění o přínosu Aminy do rodiny a její první krůčky, uražené hádky, při kterých nikdo nechce přiznat, že má Aminu rád a hlavně ta babička, která vysloví jako první tu odvážnou domněku, že Amina není pes. Už vůbec ne speciální druh krkatého bernardýna, latinsky zvaného „doga“. Prostě je to srnka. O žirafm původu pana Pučálku i paní Pučálkovou přesvědčí až média, když se stane ta nepříjemná věc s vypadnutím z okna.

U druhé už se může usínat…

Autorkou příspěvku je Renata Petříčková. Je vám toto jméno povědomé? Není divu: je také spoluautorkou populární dětské knížky S Blbounem do říše pohádek. Můžete se také podívat do její čajovny pro ženy a nebo také sem na tyto stránky.

Pro děti pak už jsou poslední události méně záživné, společenské události a vyhřívání se v paprscích slávy celé Pučálkovic rodiny a Aminy zvlášť. Ale za poslech to určitě stojí, i když to ocení spíše rodiče.  Jsou tu nádherné jazykové nuance, které tu Jindřich Plachta napsal, ačkoliv příběh maličko postrádá na akci a prostoru pro dětskou představivost, zejména pro ty nejmenší. Starší děti  už pozornost udrží a bude je bavit celý příběh od začátku do konce.

A hlavně – ten konec je tak dojemný, že by jeden slzu uronil. Vážně! 🙂

Text upravil a nahrávku režíroval Jan Jiráň, hudbou doplnil Dominik Renč a ilustrace na titulu jsou z dílny Heleny Zmatlíkové.

Vydalo vydavatelství Českého rozhlasu, Radioservis, ve spolupráci s vydavatelství Tympanum, 2011, www.radioservis.cz

Nahrávka obsahuje:

  1. Maličko a uzřeli ji
  2.  Život je pes, Amina bernardýn
  3. Noc horečná a sny jako led
  4. Konečně babička přišla na to, že Amina je srnka
  5. Není všechno jaro,co je ve vzduchu
  6. Ministr a jeho žena a požár na Žižkově
  7. Náhlý přesun obyvatelstva domu č.p. 1567
  8. Dobytí Tróje

A je to 67 minut báječné a klidné zábavy nejen pro děti, ale i pro maminky, tatínky, babičky i dědečky, kteří si zde mohou oživit vzpomínky na své dětství. Vždyť knížka, kterou mám doma, je cenným skvostem z roku 1969. A je určitě dobře, že byla oživena v rozhlasové nahrávce.

Vydalo vydavatelství Českého rozhlasu, Radioservis, 2011, www.radioservis.cz ve spolupráci s vydavatelstvím Tympanum

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy