Glosy

Podívejte se na video: v budoucnu se Severní Amerika a Asie spojí v jeden kontinent.

Spread the love
Share

Za 50 až 200 milionů let se Amerika a Eurasie spojí v oblasti severního pólu. O tom informoval tým vědců z univerzity v Yale. Ti rovněž předpovídají, že se Afrika a Austrálie připojí k novému superkontinentu“. Takto byly kontinenty naposledy spojeny před 300 miliony lety do superkontinentu s názvem Pangea.

Připojte se k nám na Facebook  Superrodina je na Facebooku

Tak, jak známe dnešní svět, nelze samozřejmě předpokládat, že byl a bude takto uspořádaný navěky. Učebnice dějepisu nás učily o pohybu zemských desek. Pohyb dále pokračuje a vyústí v novou formu superkontinentu.

Zemské masy se neustále mění vlivem tektonických aktivit. Tím vznikají různé nové oblasti, např. vyvýšeniny (střední Atlantik) nebo zajímavostí jako japonské pobřeží, kde přes sebe jezdí jedna deska přes druhou.

Historicky geologové se domnívají, že zhruba před 1,8 miliardy let existovaly hypoteticky superkontinent Nuna, před miliardou let Rodinia a před 300 miliony let Pangea.

Nový superkontinent by se mohl jmenovat Amasia, kvůli svému spojení Ameriky a Asie.

Myšlenka Superkontinentu Nuna přišla na světlo světa v roce 2002 a nese několik dalších názvů, jako Columbia či Hudsonland. Její existenci potvrzují geologické důkazy. Po rozpadu a dalším spojení vznikla Rodinia (z ruského slova Родить, což znamená v překladu „rodit“). Je to kontinent, který obsahoval většinu zemské masy. Po té, co se masy rozpojily, byly před 300 miliony let znovu spojeny s Pangeou.

Pangea, také Pangea se začala rozpadat zhruba před 200 miliony let až do dnešní kontinentální konfigurace. Jméno Pangea bylo navrhnuto v roce 1927 Alfredem Wegenerem, který se o spojených kontinentech zmiňoval již ve své publikaci z roku 1915, v překladu Původ kontinentů a oceánů.

Podívejte se na animaci pohybu tektonických desek

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy