Knihy,  Renata Petříčková

Vzpoura mozků aneb legenda stále žije. Klasický komiks z “ábíčka” jako audiokniha pro kluky.

Příběh Vzpoura mozků byl v době svého vzniku velmi oblíbený. Na jeho popularitě měl a stále má velkou zásluhu malíř František Kobík, který mu vdechl život. Komiks byl několikrát reprízován a na přání Českého rozhlasu jej proto napsal Václav Šorel jako rozhlasový seriál. A v rozhlasové verzi je Vzpoura mozků naprosto excelentní!

Posádka hvězdoletu Prométheus se po mnoha letech vrací z hlubin vesmíru, kam byla vyslána, aby se pokusila nalézt inteligentní život. Namísto bouřlivého přivítání ji ale čeká mlčící Země obalená neznámým růžovým polem. To je mimochodem naprosto skvělý nápad, tak děsivý a jímavý, že vás příběh ihned strhne. Ze starého záznamu na Měsíci se astronauti dozvědí, že větší část naší planety ovládla umělá inteligence – roboti a zbytek lidstva přežívá pod ochranným silovým polem v centrální oblasti Evropy. Posádka Prométhea se rozhodne proti robotům zasáhnout, a po černých dobrodružstvích se jí za pomocí lidí podaří roboty porazit.

Příběh je tak živý, že máte pocit, že tam s nimi jste.  V kosmické lodi, probuzeni z hibernace, řešíte záhady,  které probouzí zvědavost….ve všech bojích, jež nás čekají v závěru boje s roboty. Jednoduchá klukovská logika provázaná celou dějovou linií je potom právě tím, co bude kluky lákat k poslechu. Fantazie bude pracovat na plné obrátky a dovolím si soudit, že je to mnohem lepší zážitek, než z nejnovější počítačové hry. I když kdoví, jaké jsou dnešní děti… U nás to úspěch mělo obrovský!

Seriál běžel o prázdninách v rozhlasovém pořadu Domino, už tehdy dokázal zaměstnat každého večera synovu sedmiletou hlavičku natolik, že o ničem jiném nemluvil a hlídal si hodiny. Je to dobré znamení, že dnešní generace ještě není zdegenerovaná umělou inteligencí? Doufám, protože jestli inteligence lidská vymře na úkol té umělé, čeká nás – no kdoví, třeba to, co ve Vzpouře mozků. Ačkoliv je to příběh z let 1977 – 1979, kdy komiksová podoba úspěšně vycházela v časopise ABC, jeho poselství je nadčasové. Atmosféra tehdejší a to je na tom právě to „lahůdkové.“

Vydalo vydavatelství Českého rozhlasu, Radioservis, 2012, www.radioservis-as.cz

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy