Share

ZÁBAVNÝ+LIDSKÝ+DOJEMNÝ+POBUŘUJÍCÍ+TREFNÝ=IMPERFEKCIONISTÉ

 

„Každý, kdo kdy byť přičichl k novinařině, pozná, že Imperfekcionisté jsou opravdu příběhy ze života.“ The Guardian

 

Tento výrok naprosto přesně vystihuje knihu Imperfekcionisté. Příběhy v románu Toma Rachmana jsou „odkoukané a prožité“ v redakcích, jsou přesným záznamem fungování týmu novinářů, jejichž společným cílem je nové vydání mezinárodního tištěného deníku. Médium, které v současném světě skomírá na úbytě. Přesto se drží zuby nehty, protože ještě mnohým čtenářům přináší milovanou vůni tiskařských strojů, tiskařské barvy a novinového papíru. Protože ve svých abonentech vyvolává majetnický pocit: majitel výtisku drží v ruce kus „materiálu“, jenž je jenom jeho a nikdo mu ho nemůže vzít, pokud to nedovolí.

Pohled na jednotlivé profese, které jsou v redakcích nezbytné, je otevřený, lehce satirický, přísný, psaný se znalostí věci. Autor, sám novinář, si opravdu nebere servítky, nikoho nešetří, ukazuje novinařinu v celé její kráse i nebezpečnosti pro její vykonavatele, zachycuje i dopady na čtenáře. Jeho hrdinové nejsou adepti na Pulitzerovu cenu, jsou to lidé z masa a kostí. Prožívající rodinné trable. Některým dochází dech a elán. Mnozí prožívají pocity osamění, hledají své místo a někteří strádají, že vše minulo, uletělo, zmizelo, že život je strašlivě ukvapený.  Všichni se však drží své práce v redakci. Jsou na ní prostě závislí. A nejen na ni. Také na vnukovi zakladatele jejich deníku, jenž nemá žádné ambice a nezajímá se o nic než o svého baseta Shopenhauera. Jsou to ztracenci, antihrdinové, věční smolaři, přesto tu a tam v sobě vykřešou jiskřičku naděje, snahu pokročit vpřed jiným směrem. Proto jsou také neodolatelní a nás jejich jednotlivé příběhy pohlcují, baví, rozesmutní i obveselí – vnímám je jako smích přes slzy.

 

Po příchodu do práce sebou Arthur praští na židli a užívá si klidu tak dlouho, dokud svou nečinností nezačne vážně ohrožovat další setrvání v pracovním poměru. Pak se konečně vykroutí z kabátu, zapne počítač a zkontroluje nejnovější zprávy.

Nikdo neumřel. Přesněji řečeno, v uplynulé minutě zemřelo sto sedm lidí, sto padesát čtyři tisíc včera a milion sedmdesát osm tisíc minulý týden. Ale nikdo důležitý, což je skvělé. Poslední nekrolog napsal před devíti dny a doufá, že se tahle pauza ještě protáhne. Cílem veškerého jeho snažení v redakci je nedělat nic – publikovat tak zřídka, jak je to možné, a vypařit se, když se nikdo nedívá. Zmíněné profesní ambice právě úspěšně převádí do praxe. (strana 45)

Jedenáct příběhů jedenácti zaměstnanců redakce zachycuje padesát let existence jedněch novin – od zlatých časů po úpadek. Editor, šéfredaktorka, korektorka, finanční ředitelka, redaktorka ekonomického zpravodajství, zahraniční korespondent, odborník na nekrology, káhirský dopisovatel, redaktor zpravodajství, čtenářka a poslední vydavatel – ti všichni odhalí své ambice, schopnosti, osobní život. Jejich jednotlivé příběhy autor řadí bez ohledu na časovou linku, přesto vytvořil přesný obraz vývoje žurnalistiky od padesátých let minulého století dodnes. Časovou osu příběhu důsledně udržuje podkapitolami, ve kterých vypráví příběh majitelů deníku – od dědečka zakladatele až po jeho neschopného vnuka.

Imperfekcionisté jsou výtečným čtením, skvělým odrazem doby, napínavým příběhem jednoho mezinárodního deníku. Deníku, jehož osud je ukončen, ale vy si budete přát, aby jeho příběh existoval dál a s ním i osudy všech, se kterými jste se v románu potkali.

Tom Rachman (nar. 1974) je kanadsko‑anglický spisovatel. Narodil se v Londýně, ale vyrůstal ve Vancouveru. Studoval filmovou vědu na univerzitě v Torontu a žurnalistiku na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Pracoval jako zahraniční dopisovatel tiskové agentury Associated Press v Římě, jako reportér v Indii a na Šrí Lance a jako redaktor v pařížské redakciInternational Herald Tribune. Román Imperfekcionisté (2010) je Rachmanovou prvotinou. Dostal se na osmé místo bestsellerůNew York Times a byl přeložen do dvanácti jazyků. New York Times, Washington Post, New Yorker, Publishers Weekly, Economist a mnoho dalších významných médií zařadilo román mezi nejlepší knihy roku. Filmová práva koupila produkční společnost Brada Pitta.

Tom Rachman: Imperfekcionisté

překlad: Ivana Kuglerová

Host – vydavatelství, 2013

Zdroj: www.nakladateelstvi.hostbrno.cz, foto Alessandra Rizzo

Jana Semelková

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]