Jana Semelková,  Knihy

Legenda The Beatles v obrazech

Spread the love
Share

 

Zná je snad každý – čtyři sympaťáky z Liverpoolu, kteří dobyli v šedesátých letech svět. Oslovili všechny svou muzikou, stali se hvězdami snad ze dne na den. Fanynky je zbožňovaly, koncertní sály praskaly ve švech. Jejich písničky měly co říct tenkrát, mají co říct i dnes. Proto není divu, že ojedinělý projekt osobního přítele Beatles Alana Aldridgea The Beatles v písních a obrazech z roku 1969, našel své místo mezi příznivci tenkrát a oslovuje i dnes.

V čem je tato dnes už legendární kniha, která spatřila poprvé světlo světa před pětačtyřiceti lety překvapivá, jiná, lákající? Pojetím. Editor se velmi dobře rozhodl, že vyzve přední britské výtvarníky, aby svými ilustracemi doprovodili texty skupiny. Podařilo se mu přesvědčit všechny oslovené a získat unikátní ilustrace, vznikla tak nádherná kniha-artefakt, jež se stala ikonou šedesátých let. Každý příběh obsažený v textu je doplněn originálním obrázkem, co má duši, společně tvoří jedinečné spojení. Nejde přímo o ilustrace, každý z obrazů vypovídá především o vztahu výtvarníka k písni, k Beatles jako celku, k jednotlivým členům. Na konci loňského roku vyšla tato kultovní kniha v novém, rozšířeném vydání znovu u nás.

Co nás čeká? Publikace se dělí na tři části, které mapují léta 1962 až 1970. V každé části najdeme jednotlivé písničky, které v ní vznikly a které ji nádherně evokují, k nim se přidává patřičný výtvarný doprovod a také jakási poznámka pod čarou – jen krátké postřehy jednotlivých členů Beatles, za jakých okolností to které dílo vzniklo.

Listujete, bavíte se a v hlavě vám zní písničky let šedesátých, písničky, které se neztratily, které jsou stále živé… Vedle ilustrací renovovaných autorů najdeme také vizuální návrhy fanoušků Beatles a fotografie zachycující neopakovatelného ducha doby.

O knize, která se okamžitě stala kultovní a jejíž první české vydání roku 1969 doslova bylo jakousi biblí fanoušků této skupiny, není potřeba psát více. Nejvíc vám vypoví její stránky samy… Podívejte se na ukázky a zajděte do knihkupectví, knihovny, nahlédněte, listujte a uvidíte, že tenhle poklad budete chtít mít doma.

Název: The Beatles v písních a obrazech

Editor: Alan Aldridge

Překladatel: Vít Malinovský

Vydáno: 2013

Vydalo nakladatelství: Svojtka & Co.

Zdroj foto: www.svojtka .cz

Jana Semelková

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Legenda The Beatles v obrazech

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy