Knihy,  Renata Petříčková,  zdraví

Doreen Virtue: V zajetí (jídla) brambůrků a krekrů!

Možná to znáte velmi dobře. Někdy není lepšího společníka než pytlík brambůrků, který padne za vlast a ááách – to je úleva. Sice jen na chvíli, protože žaludek může protestovat, stejně tak se žádná vlna obdivu nezvedne při pohledu na špeky do zrcadla, ale ten efekt: Zchroustat  brambůrky a uklidnit se.

Doreen Virtue se ve své knize zabývá jídlem slaným, sladkým, křupavým i hebce hladivým. Pokud naše emoce a tělo doslova baží po něčem konkrétním, je to známka toho, že nejsme v pořádku a nejsme šťastní.  Zmiňuje tu i syndrom dojedení celého balíčku a upozorňuje, že jistá část těchto nutkavých chutí může být naučeným chováním z dětství. Ostatně těhotné ženy tu najdou také vysvětlení chuti na chleba i kvašenou zeleninu, ovšem to je z toho všeho ještě úplně nejlepší a tolerovatelné – tam to většinou potřebuje tělo samo.  Podívejme se společně na ty brambůrky.

Když se zlost stane téměř nesnesitelnou, pociťujeme napětí a zároveň toužíme po křupavém jídle. Za přecpáváním se smaženými brambůrkami se skrývá obrovská a znepokojující zlost. Mnoho mých klientů potvrzuje, že tuto skrytou zlost v sobě mají…

Foto: Evan-Amos, wikimedia

Ano, typický příklad pak uvádí v jedné své klientce, která měla na sobě břímě rodiny, domácnosti, věčných zadarmo přesčasů a už si připadala jako nevybuchlá sopka. Manžel jí s ničím nepomohl, nikdo jí za nic nepoděkoval. Viděla se jako mučednice. Chroupala po nocích chipsy a krekry, aby se uklidnila, jako šelma, která s uspokojením chroupe kosti.

A jaké Doreen doporučuje náhražky?

–          Osolenou čerstvou křupavou zeleninu (mrkev, petržel, ba i syrový květák a brokolici…)

–          Uvědomění, že jste-li na někoho naštvaní, když zchroupáte tučný sáček nezdravých lupínků, poškodíte jen sami sebe.

–          Vybít stres pohybem

–          Vypsat se se vypovídat ze svých zlostných pocitů

Celkově potom Doreen Virtue doporučuje samozřejmě pomalu odstraňovat zdroje stresu. Seznam úkolů pro děti, pro manžela a být asertivní ke svému šéfovi, pomalu, ale jistě si nastavit své hranice a zbavit se povinností, které nemusí být nutně její. Strach a obavy z realizace těchto pravidel jsou vždy, ale i tady se nakonec klientka potěšila, protože se jí velmi ulevilo…

„Ironií bylo, že kdybych nezačala říkat své názory, odešla bych nakonec od manžela i z práce. Situace byla nesnesitelná, a já se cítila strašně. Teď každému mnohem otevřeněji říkám, kde jsou moje hranice. A je to zatraceně příjemné!“

Knihu V zajetí jídla od Doreen Virtue můžete koupit například ZDE.

Renata Petříčková

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy