Glosy

NASA: Měsíc Europa nejspíš nebude jen “mrtvou” ledovou planetou

Share

Existuje život mimo Zemi? Nedávno americká vláda vyvrátila veškeré spekulace o kontaktu s mimozemskou civilizací. Přesto „život“ může vypadat jinak, než je předjímaný a servírovaný spekulanty a zábavnou sci-fi literaturou.

Život si umíme představit v měřítkách, jaké známe. Je více než pravděpodobné, že na nás stále čeká mnoho překvapení v celém nekonečném vesmíru, už jen v důsledku skutečností, že naše technika nám nedovoluje nabízený prostor kvalitně prozkoumat a podat tedy na tuto otázku skutečně jasné ano nebo ne.

Ve středu zveřejnily stránky NASA a utexas.edu zprávu o významném nálezu v hledání života mimo planetu Zemi.

Vědci, kteří se zabývají studiem dat ze sondy Galileo, zdá se, že objevili koryto pro vodu v množství, jaká představují severoamerická Velká jezera. Na Měsíci Europa se však v žádném takovém jezeru „nevykoupete“. Jestliže se zde nachází voda, je doslova uzamčena v ledovém obalu.

Video: Koryto jezera na Europě

Jak známo, voda může představovat základ pro život. A kolik dalších jezer se nachází na Měsíci Europa, to se ještě dopodrobna ani neví. Sonda dokonce objevila jezera, po nichž již plavou ledové kry. Tekutá voda je však ukryta pod další vrstvou ledu, pokrývající celou Europu.

“Tyto data otevírají určité významné možnosti,” řekla Mary Voytek, ředitelka Astrobiology Program při NASA ve Washingtonu. Podle Voytek vědci chtějí blíže analyzovat tento objev, jaký by měl mít dopad pro Zemi.

Kosmická sonda Galileo zahájila svou vesmírnou dráhu startem raketoplánu Atlantis v roce 1989. Desítky let putovala vesmírem, než se v roce 2003 „ponořila“ do atmosféry Jupiteru. Jedním z nejvýznamnějších objevů bylo zjištění celého oceánu slané vody, nacházející se pod povrchem Europy.

Tento oceán je dostatečně hluboký, aby pokryl celou plochu tohoto Měsíce a obsahuje více tekuté vody než všechny oceány na Zemi dohromady. Protože je však daleko od Slunce, povrch oceánu je úplně zamrzlý. Podle většiny vědců se jedná o několik desítek kilometrů silného ledu. Což může vést k závěru, že hluboko pod zamrzlým povrchem v ledovém oceánu nejspíš žádný život není.

Nicméně s objevem obřích mělkých jezer a sledováním povrchu Europy a ve spojitosti s jistými teoriemi, vycházející z pravděpodobných procesů, které proběhly na Zemi před miliardy lety, může situace v Europě také vypadat tak, že pod hlubokým ledem mohou díky aktivním sopkám probíhat mechanismy , které by mohly představovat cestu přenosu živin a energie. A právě tyto teorie zvyšují pravděpodobnost života na tomto Měsíci.

Možná tedy, že pod nezjistitelnou vrstvou ledu Europa žije. Někteří vědci se domnívají, že tento led není příliš hluboký, jak to vidí jiní skeptici.

Může tento led prasknout a Europa pokračovat v procesu, který proběhl už na naší planetě? Vědci, zabývající se touto otázkou, říkají: ano!

 

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy