Glosy

První kuře z Nového Zélandu, které podstoupilo laserovou operaci

Share

Na otázku – co si představíte pod pojmem „kiwi“ – v našich zeměpisných podmínkách nejspíš všichni budeme asociovat pouze se slovem zeleného tropického ovoce. Kiwi je však rovněž název nelétavého ptáka z Nového Zélandu.

Je to takový drobeček, dorůstající velikosti jako domácí kuře a patřící k nejmenším žijícím běžcům. V poměru ke svému tělu klade značně velká vejce. A musí to být jistě pro takovou titěrnou konstrukci těla neuvěřitelně vyčerpávající.

Z pěti známých druhů jsou však všechny existenčně ohroženy. Na jejich zápisu do červené knihy se již historicky dříve podepsali lidé se svým sobeckým vztahem k přírodě. Kvůli nezodpovědnému odlesňování krajiny mnozí kiwi přišli o svůj domov. V současné době existují na Novém Zélandě velké lesní lokality, rezervace a parky, které tyto živočichy chrání. A tak ačkoliv dnes již pro ně člověk není nepřítelem, přesto nemají ještě na růžích ustláno. Nejvíce je nyní ohrožují útoky savčích predátorů.

S kiwi je spojeno mnohé – mimo to, že je národním symbolem na Novém Zélandě, se v současné době jedno tohle kuře stalo světovou celebritou. Narodilo se v zajetí s bílým peřím, a aby toho nebylo málo, v půl roce svého života muselo podstoupit náročnou operaci.

Jako na světě jediný známý pták kiwi přežil moderní operaci, ve které mu byly odstraněny kameny z žaludku, díky nimž nemohlo jíst.

Již předtím veterináři rentgenem zjistili, že tato malá slečna, nesoucí jméno Manukura, má v břiše dva velké kameny. Naštěstí nemusela podstupovat nijak drastický zásah – úspěšnost klasické chirurgie se skalpelem by byla minimální.

V nemocnici ve Wellingtonu na Novém Zélandě specialisté proto uskutečnili dvě oddělené operace za pomoci laserové techniky, při níž v žaludku ptáka úspěšně rozbili oba kameny.

Pukaha Mount Bruce z Nového Zélandu tisku oznámilo, že se malé srdce během operace náhle prudce zpomalilo, a tím pochopitelně Manukara vyděsila celý operační tým.

Nyní je však vzácné kiwi v pořádku a zotavuje se v izolaci od ostatních zvířat.

Kiwi, podobně jako ostatní ptáci, polyká kameny, které jim pomáhají strávit potravu. Ale Manukura si nejspíš vzala do zobáčku víc, než mohl její žaludekunést.

Nyní jako by se podruhé narodila. A znovu tu byl důvod k oslavě. Však její „první“ narození organizace Pukaha Mount Bruce, mající na starosti volně žijící živočichy na Novém Zélandě, oslavila 1. května po celém ostrově jako důkaz úspěšného rozmnožování těchto ptáků v zajetí.

Manukura není albín. Má prostě jen bílé peří. Jhttp://www.superrodina.cz/wp-admin/post.php?post=5959&action=editeho rodiče však bílí nejsou, ale nesou v sobě geny bílého peří.

Podle předsedy organizace, Boba Francise, Manukara to bylo první známé bílé kiwi, které se narodilo v zajetí.

 

 

%%wpcs-17%%-date%%id%%
%%wpcs-1714%%-date%%id%%
%%wpcs-1651%%-date%%id%%

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy