Sobotka: Sazba DPH za plínky, autosedačky, léky… se od 2008 ztrojnásobí.
V Poslanecké sněmovně byla schváleno zvýšení DPH z původně deseti procent na čtrnáct. Obě sazby20 a14 procent se po té sjednotí na 17,5 procenta.
Návrh byl schválen zatím jen v PS, nyní pokračuje do Senátu. Důvodem zvýšení DPH je podpořit a penězmi napumpovat start důchodové reformy. Obyčejní spotřebitelé poznají tento zásah na zdražení potravin, léků, sociální a zdravotnch služeb, knih, vstupenek na kulturní akce a další. Mohutné protesty lidí a výzvy Svazu českých knihkupců a nakladatelů, aby se DPH na knihy nezvyšovalo, na poslance co do výsledku hlasování nezapůsobilo.
Jednohlasné nadšené pro zvyšování DPH však v Poslanecké sněmovně nebylo. Nejvíce to vřelo v řadách opozice.
Poslanec Jaroslav Vandas (ČSSD) řekl při třetím čtení: „Když si řekneme novela zákona o DPH, vypadá to na první pohled jako u všech zákonů z dílny moudré vlády šťastných zítřků, aby lid byl spokojený, ale ani tak ne teď, ale hlavně za 20, 30, dokonce50 avíce let. Když si přeložíme stručný obsah uvedeného zákona, přijdeme na to, že se jedná o to, čemu se dříve říkala úprava cen, samozřejmě směrem nahoru, a ještě dříve se tomu říkalo zdražení. Každé zdražení má nějaký důvod. Ten je prostý. Jde zjednodušeně řečeno o zajištění transferu peněz od občanů, a to všech, i těch nejchudších, do kapes správců pensijních fondů. Potřebnost důchodové reformy je už jiné téma, které však bezprostředně souvisí. Jde tady o likvidaci systému, který by mohl fungovat ještě desítky let, kdyby vláda svými ať už realizovanými nebo plánovanými zásahy nepřipravovala jeho rozvrat“
Jeho partajní kolega Bohuslav Sobotka mimo jiné dodal: „…abychom si všichni uvědomili, jak se od roku 2008, to znamená za čtyři roky, dramaticky zvýšilo zatížení DPH u sociálně citlivých položek. Když jste si v roce 2006 kupovali léky za vlády sociální demokracie, platili jste DPH 5 %, ale až si budete kupovat léky za této Nečasovy vlády, budete platit DPH 17,5 %. To je velký rozdíl. Když jste si za vlády sociální demokracie kupovali dětské pleny nebo dětskou autosedačku, platili jste DPH 5 %, za vlády premiéra Nečase budete platit DPH 17,5 %. Totéž se týká nových domů a bytů, které byly ve snížené sazbě. Když jste si pořizovali nový dům, platili jste 5 %, dnes budete platit 17,5 %, až tento zákon bude v plné účinnosti. Týká se to dodávek tepla, veřejné dopravy, knížek, vstupenek do kina a do divadla. Znamená to, že politika vlády v posledních pěti letech vedla k tomu, že se snížená sazba DPH, kterou platí všichni spotřebitelé v naší zemi bez ohledu na své příjmy, v zásadě ztrojnásobí, z původních 5 % na 17,5 % jednotné sazby. Samozřejmě platí, že na toto opatření relativně více doplatí nízkopříjmové rodiny, protože potraviny, léky a tyto položky tvoří v jejich spotřebním koši významnější položku, než tvoří ve spotřebním koši těch nejbohatších. Proto je toto opatření nespravedlivé. Podívejte se na historii, jak se neustále zvyšuje nepřímé daňové zatížení v oblasti snížené sazby DPH. To je důležité říci.“
Jak vyšlo z propočtů ministerstva financí zvýšení DPH nejvíce postihne důchodce a domácnosti s dětmi s nízkými příjmy a jejich výdaje se měsíčně zvýší v průměru o sto korun. Jak uvádí Parlamentní listy, dopad bude také na obce a ministerstva: „Zvýší se výdaje na městskou dopravu, opravy bytového fondu nebo třeba svoz odpadků. Zvýšení ceny vodného či dodávek potravin ovlivní také částky, které se musí vynaložit na provoz škol či knihoven.“