Hobby

Upleťte si doma vlastní ponožky

Spread the love
Share

Zima je typickým ročním obdobím, kdy ponožky zažívají svůj boom. Poslední dobou jsme se dokonce oprostili od nudných jednobarevných párů, u kterých jsme si slibovali hlavně strohost, čistotu a v podstatě co nejméně upozorňovat na své nohy v botách. Nicméně, nějaký čas už jsou hitem ponožky barevné, někdy až křiklavě výrazné, originální co do vzorů nebo dokonce takové, kdy každá z páru vypadá zcela odlišně. A to nejen u dětí, ale i dospělých. Dokonce se jim daří prodírat se i do formálních setkání. Někdy stačí tak málo a člověk omládne i správným výběrem ponožek. Vidět totiž nohy v pěkných pestrobarevných ponožkách dodá obratem pocit, že dotyčný je ještě plný života a rozhodně žádný suchar.

Jistě, koupit se dají všude, ale také si je můžeme sami uplést. Knížka, kterou vám tímto chci představit nabízí na padesát různých návodů lotyšských ponožek!

Lotyšsko je malý stát ležící v severní Evropě, u Baltského moře, je menší než Skotsko a počet obyvatel je o více než polovinu nižší. Jelikož tam panuje vlhké a větrné přímořské podnebí lidé vždy potřebovali teplé oblečení, a Lotyšsko má tedy bohatou pletařskou tradici. (…) V každém lotyšském kraji se pletou ponožky jiným způsobem. Zimní ponožky se vyráběly z ovčí vlny a letní ponožky z lněné nebo bavlněné příze. Ponožky se nenosily pouze proto, aby zahřály, ale sloužily také jako módní doplněk a forma vyjádření,“ říká autorka Iova Ozolina.

V knížce naleznete návody s fotografiemi, ale také různé zajímavosti ke vzorům. Některé vzory na ponožkách mají totiž svůj specifický význam. Jako např. symbol Auseklis (ranní hvězda), která ohlašuje nový den, symbol Zalktis (had), který je strážcem bohatství a blahobytu a symbolizuje také moudrost, symbol Laima, která je bohyní osudu a přináší štěstí a další.

zdroj: Facebook, Hobbywool

Ieva Ozolina, majitelka společnosti HOBBYWOOL, opustila pozici finanční ředitelky ve velké společnosti, aby si mohla plnit svůj sen otevřít si obchod s vlnou a pletením.

HOBBYWOOL je rodinná společnost, které vypomáhají také manžel s dětmi. Společně vytvořili řadu pletacích projektů, například lotyšský šampionát v pletení, pletení graffiti a další.

Můžete tedy také nahlédnout na webové stránky firmy HOBBYWOOL (https://www.hobbywool.com/), kde představují ručně s láskou vyráběné ponožky a palčáky 🙂 .

Co se z knížky naučíte?
• jak plést jako profesionál – od návrhu po dokončený projekt
• jak a kde použít nové i osvědčené techniky pletení
• jak vytvořit nové variace tradičních motivů a barevných vzorů
• jak dát svým ponožkám moderní podobu pomocí stínování
• jak zkombinovat různé postupy do vlastních, originálních výtvorů
… a mnohem, mnohem víc!

Obrázek z facebooku Hobbywool

Ieva Ozolina, Pletené ponožky, 50 návodů, jak na ponožky, podkolenky a návleky. Nakladatelství Metafora , Grada Publishing, a. s. 2020.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy