Share

prozitek-tajemstvi-obalkaŽivot je jako velký oceán a každý jeho okamžik je výjimečný a obdivuhodný. Proč ho ale většinou takto nevnímáme? Jako bychom se ztratili … ve stereotypu a nudě. Náš život je bez údivu.

„Život je tak naprosto záhadný, až mi to bere dech. Přesto většina z nás obvykle přistupuje ke každodenním záležitostem, jako by skutečnost, že jsme naživu, nebyla nijak pozoruhodná. Předstíráme, že víme, co se to děje, i když to vůbec netušíme. Chováme se, jako bychom chápali podstatu lidského bytí, a přitom je to obrovská záhada ohromujících rozměrů.“

Jakmile si to uvědomíme, dosud ohraničený snadno definovaný život ztrácí svou jistotu a obyčejnost: objevilo se tajemství. Tim Freke nám chce pomoci umět toto tajemství prožít a znovu pohlížet na život zvídavýma očima – připomíná mi to ono dětské wow nad objevením a pochopením skutečností, které nám připadá úsměvné, jen proto, že si myslíme, jak ta pro děti úžasná věc je vlastně obyčejná: s dospělostí jsme ten pocit úžasu už jaksi ztratili.

tajemstvi-free-image-pixabay2

„V této knize se vypravíme na cestu do hlubin prožitku tajemství, která směřuje k tomu, čemu se obvykle říká „duchovní probuzení“. Jestliže se duchovně probudíme, vstoupíme do změněného stavu vědomí, který se dá jen obtížně popsat slovy. Ale naprosto nepochybně můžeme jeho nádheru procítit.“

To, jak vnímáme svůj život, závisí hodně na tom, jak ho žijeme. Můžeme se dostat do jeho hloubky, „pod povrch“ a pak zjistíme, že je tu mnohem více k prožívání, cítíme přítomnost daného okamžiku a jsme naplněny úžasem, oním WOW. Nahlížíme do hlubších úrovní vlastní identity a uvědomujeme si své bytí a ohromující jednotu s vesmírem, který jako by byl ponořen do oceánu lásky.

Cesta k prožitku tajemství bude cestou dobrodružnou, jdoucí skrze vlastní zkušenost. Spolu s nabízenými experimenty. Tim Freke chce, abychom viděli věci takové, jaké jsou – naprosto záhadné a podivuhodné.

Chvíle údivu

tajemstvi-free-image-pixabay

Krátce předtím, než podlehl rakovině, poskytl britský dramatik Dennis Potter dojemný rozhovor, v němž hovořil o údivu, který se objevuje, když člověk stojí tváří v tvář hrozící smrti. Přečtěte si jeho slova a zachyťte smysl toho, co nám chce sdělit.

… jsou tam na západě v tomto ročním období květy už v plném rozpuku. Je to švestka, její květy vypadají jako květy jabloně, ale jsou bílé. Když se na ně dívám, místo abych si pomyslel: „Ten strom tak krásně kvete“ … minulý týden, když jsem se na ně při psaní díval oknem, uvědomil jsem si, že to jsou ty nejbělejší, „nejnapěněnější“ a nejskutečnější květy, jaké kdy kvetly, a já je vidím.

Věci jsou zároveň jak banálnější, tak i důležitější než kdy předtím a rozdíl mezi tou banálností a významností se nezdá důležitý.

Ale ta přítomnost všech věcí je naprosto úžasná, kdyby to jen lidé mohli zažít. Neexistuje žádná možnost, jak vám to sdělit, musíte to prožít, ta nádhera toho, nebo chcete-li útěcha, jakou to dává, uklidnění…

Život sám o sobě je nádherný, úchvatný, všechny jeho součásti mají svůj význam a kouzlo a měli bychom to vidět – lépe dříve, než přijdou okamžiky, kdy si uvědomíme, že to vše můžeme ztratit. Tváří tvář ztrátě, smrti probouzíme tyto stavy, můžeme ale začít dříve.

Můžeme se otevřít zázrakům života právě teď. Uvědomit si tento okamžik, prožít hluboký údiv a svět před námi začne ožívat.

„Jestliže si uvědomíte, že život je skutečně nádherný, zažijete intenzivní pocit vděčnosti. Když si uvědomíte, že je nemožné porozumět mystériu života, zažijete obrovskou pokoru.“

Věci nejsou tím, čím se jeví

uplne-free-image-pixabay

V průběhu lidské historie přicházeli různé poznatky, které byly předávány jako fakta. A lidé je takto i chápali, dokud nebyla nahrazena jinými. Např. že Země je středem vesmíru. Ale i když už dnes víme, že Země je rotující koule, která obíhá Slunce, stejně stále říkáme, že Slunce ráno vychází a večer zapadá. I já, i když sedím, jsem stále vlastně v pohybu, resp. nezůstávám na stejném místě. Nacházím se totiž stále na téže rotující kouli, která obíhá Slunce rychlostí zhruba 100 000 kilometrů za hodinu. I když to vypadá, že se nehýbu, díky gravitaci stále putuji vesmírem. Ale kde se vzal ten vesmír? Na začátku podle vědců byl možná velikosti hrášku a začal se rozpínat. Odkud se ale vzal? Odnikud? Před velkým třeskem prostor přece neexistoval .

„Časoprostor vznikl v okamžiku třesku. Jak tedy mohla vzniknout představa expandujícího vesmíru, když neexistoval žádný prostor, do něhož by mohl expandovat? A jak si o vesmíru můžeme myslet, že vznikl, když před vznikem neexistoval čas?“

tajemstvi-free-image-pixabay3

Paradoxy světa jsou úžasné. My vlastně víme, ale i nevíme, co je život, vesmír, realita, objektivita… A život je vlastně něco jako příběh: každý potřebujeme svůj příběh, abychom ho lépe zvládali, jinak se ztrácíme. Náš příběh ale ještě není realita.

Můžeme investovat tak mohutně do našich představ o životě, že zapomeneme, že ve skutečnosti nevíme, co je to život. Můžeme se tak zaplést do vlastních názorů, že nám unikne to dechberoucí mystérium. Pokud se tak stane, stává se život nudným a není v něm místo pro údiv. 

Náš příběh se může začít hroutit. Když naše představa o životě je jiná než realita, ztrácíme se. A mnohdy právě takové zhroucení příběhu se stává průlomem k něčemu novému: k hlubší zkušenosti života. Buddha kdysi řekl: „Kdybyste dokázali jasně pochopit zázrak jediné květiny, změnilo by to celý váš život.“ Tim Freke říká: Pozvedávám teď před vás tento okamžik, aby vás přivedl k úžasu. Pokud pochopíte, jaký zázrak je tento okamžik, změní to váš život.

tajemstvi-free-image-pixabay4

Prožitek tajemství, jak už ze slov výše vyplývá, není jen čtením, běžnou knihou, kterých jsou tisíce v knihkupectví. Tato publikace vám chce dát něco navíc. Pokud se zrovna nacházíte ve zlomových bodech svého života: váš příběh se hroutí, možná vám může pomoci pochopit hloubku života a dát vám „jiskru“, s níž zažehnete plamínek každodenního úžasu nad krásami světa. Pokud máte pocit, že váš život je stereotypní, nudný, zadrhnul se kdesi, někde… Právě jste se zastavili a přemýšlíte: kdy se to stalo? Jak jsem to mohl připustit? Před lety jste si mohli představovat, že život bude jiný, ta cesta půjde jinam… Přitom život je nádherný, jen zkuste prožít jeho tajemství.

TIM FREKE, PROŽITEK TAJEMSTVÍ. PŘEVRATNÝ ZPŮSOB K DUCHOVNÍMU PROBUZENÍ. Vydal DOBROVSKÝ, s. r. o. z edice knihy OMEGA

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]