Hobby,  Kreativní koníček,  MB,  Šikulky

Začátek školního roku. Nuda? Tak ji vyžeňme!

Spread the love
Share

1-obaly-na-sesity

Ačkoliv je to již pěkná řádka let, přesto se některé pocity související se školou díky vlastním dětem vracejí, jako by to bylo včera. Mívala jsem dojem, že druhé pololetí školního roku je podstatně delší než první a prázdniny jsou vždy zoufale v nedohlednu. A když se to již zlomilo a konečně přišly, to byla nádhera! Ta éterická úleva, jako kdyby měly mít věčné trvání: školní budova se nejspíš díky jakési časoprostorové chybě nebo škodolibosti černých děr vypařila někam do neznáma a nikdy se už nevrátí zpět. Euforie trvala zhruba do druhé poloviny srpna. Pak se dostavily zvláštní nepochopitelné abstinenční příznaky. Začalo se mi stýskat. Nemá to logiku, ale bylo to pravidlem.

Začátkem školního roku jsme se všichni nacházeli jaksi stále někde v oblacích. I učitelé se tvářili jako přátelé a nikomu se z těch nadmořských výšin nechtělo padat dolů. Řekla bych, že první probrání do reálného vědomí souviselo s mechanickým linkováním okrajů desítek stránek sešitů. Skončila legrace.

2-obal-cesky-jazyk

3zemepis-obal-na-sesitAž teprve u své dcery jsem zjistila, že úprava může být rovněž zábava. Za mého dětství měly sešity jednotvárný vzhled a učitelé nebyli přístupní pro jejich obměnu. Dnes je již v obchodech širší nabídka, ale co víc. Proč si neudělat vlastní originální desky, které nikdo jiný nemá a které třeba i ideálně mohou souviset s tématem předmětu?

Co je k tomu zapotřebí? Není toho mnoho: pastelky nebo fixy, papír, nápad, dobrou náladu a hlavně sešit, na který výtvor bude pasovat.

Mám pocit, že tak nějak osobitější vztah k sešitu může vést i k osobnějšímu vztahu k vyučovacímu předmětu samotnému. Jestliže původně unifikovanému nudnému tvaru dáme punc jedinečnosti, je tu určitá šance, že děti bude hodina a domácí úkoly víc bavit. A co nás baví, to nám jde. Se zábavou by mohly ruku v ruce přicházet i lepší známky. Není to sice zárukou: protože i ty nejkrásnější poznámky neznamenají nejlepší znalosti a vyznamenání. Ale řekněme, že rozhodně mohou prvopočátečně nabít a inspirovat.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy