Hobby,  Knihy

Vytvořte si vlastní originální šperk technikou prýmkování. V nakladatelství Fragment vychází “učebnice” plná šikovných návrhů.

Share

Dari Fejtková, Prýmkování, výroba textilních šperků. Nakladatelství Fragment 2012.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

„Prýmkování je technika výroby textilního šperku, kdy postupným sešíváním sutašek a užíváním nebo našíváním korálků vzniká výsledný šperk. K dokončení šperku je pak možné využít různých kovových komponentů,“ vysvětluje autorka nové publikace pro ruční práce.

V praktické knize je řada návodů, jak si doma vytvořit jednoduché i složitější šperky, např. sluníčkovou čelenku, prsten s perlou, náramky s hvězdami či květem, náušnice pro hadí princeznu, medailonky, přívěšky apod.

Výroba není složitá, brzy zvládnete různé techniky a je finančně značně nenáročná.

Nejdůležitějším materiálem pro výrobu šperků je pochopitelně sutaška.

Možná vám tento název připadá cizí a nevíte, co si pod ním představit. Ale věřím, že sutašku znáte, jen jste možná netušili, že se právě tento úzký splétaný prýmek takto jmenuje.

Sutaška se vyrábí z bavlny nebo viskózy v šířce 3-10 mm na speciálních splétacích strojích a obecně se používá ke zdobení kabelek, různých krojů a k vytváření bižuterie prýmkovací technikou.

Nedávno jsem právě u své kamarádky viděla několik takových hezkých šperků – jsou příjemné i na dotek. Líbily se mi hlavně proto, že je na nich vidět spousta úžasných detailů, můžete jim dát nádech luxusu, magie nebo napodobit etnické šperky.

Pokud byste si tedy chtěli i vy zkusit podobné originální kousky, můžete využít návodů Darí Fejtkové, která Vás v této nové publikaci z nakladatelství Fragment učí učí krok za krokem, jak postupovat, a hlavně zde najdete konkrétní příklady, tipů a návrhy.

K sutašce si pořiďte ploché, ketlovací a štípací kleště, jehly, špendlíky, krejčovskou míru, nůžky, misky,  prýmky, korálky apod. Jsou to vlastně takové domácí „krejčovské“ drobnosti. Spoustu takových věcí má mnoho žen běžně doma.

Vyjma šperků se v prvopočátku naučíte techniku ketlování, jíž vznikají řetízková oka, která se mohou v pozdější výrobě také hodit. A hned navozujete výrobou prvního přívěšku a dalších šperků.

Přeji mnoho zdaru! Budete-li se chtít pochlubit svými výrobky, pošlete nám fotografie na admin@superrodina.cz. Rádi je zveřejníme.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy