Share

Zdroj: walesonline

Podle nové americké studie, zveřejněné v časopise Pediatrics, obézní ženy nebo ty, které mají těhotenskou cukrovku, s vyšší pravděpodobností porodí dítě, které bude trpět autismem nebo jinými vývojovými vadami. Studie byla provedena z důvodu vysokého nárůstu počtu autistických dětí ve Spojených státech.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Duben se stal „měsícem autismu“ od roku 1970. Od té doby se vědci začali více zabývat studiem příčin této poruchy.

Současného výzkumu se účastnilo 1004 dvojic (matka plus dítě) z Kalifornie; děti byly ve stáří dva až pět let. Zhruba polovina dětí trpěla autismem, 172 dětí mělo jiné vývojové vady a 315 bylo zdravých.

Obézní matky pak měly o 67 procent vyšší pravděpodobnost, že jejich dítě bude autista a u matek s těhotenskou cukrovkou pak byla pravděpodobnost 2,3 krát vyšší, že jejich dítě bude trpět nějakou vývojovou poruchou než nastávající matky s normální váhou.

Ze zkoumaného vzorku bylo jen 14 procent dětí zdravých, ačkoliv jejich matky byly v době těhotenství obézní.

Těhotenská cukrovka může zamezit plodu optimální přísun kyslíku a železa, které pomáhají vývoji mozku.

Autismus se však nevyhnul ani dětem, jejichž matky měly normální těhotenskou hmotnost. Těch bylo podstatně méně a navíc autistické děti obézních matek měly těžší zdravotní postižení. Vysoké BMI tedy není jedinou z příčin, která vede k vývojovým vadám. Nelze tedy stoprocentně říci, že obezita způsobuje autismus, přesto je tu vysoké riziko.

Taktéž hypertenze nebo vysoký krevní tlak neměly na vývojové vady příliš vysoký vliv.

Vzhledem k tomu, že narůstá počet žen, které mají reprodukčním věku problémy s váhou a těmto ženám se s vyšší pravděpodobností narodí nemocné děti, pak tato skutečnost ovlivňuje celou společnost a její „zdravou“ budoucnost. Je to další apel pro boj za zdravý životní styl.