Share

Léto po skončení války. Nové místo, nový začátek, nové dítě a hlavně naděje. Jenže v lesích se skrývá cosi, co má sílu vše dobré zahubit. Příběh malé Kláry a její zvláštní přítelkyně vypráví knížka Prostě na mě zapomněli.

IMG_20160130_132849

Osmiletá Klára se v létě po konci 2. světové války stěhuje s rodiči a čerstvě narozeným bráškou do pohraničí. Klářin otec zde dostal místo a pro rodinu velký dům na kraji vsi, přímo u lesa. Mimo jejich stavení nezůstal v celé vesnici Svatý Wolfgang kámen na kameni. Již na první pohled je jasné, že odsun Němců zde neprobíhal zcela poklidně, jako ostatně snad nikde. Celou rodinu navíc vystraší kočí Červinka, když je upozorňuje, že okolní lesy jsou zaminované a ještě stále se tu potuluje „škodná“, tedy ukrytí Němci.

Klára bere stěhování také jako příležitost k prožití letního dobrodružství, než se v září vrátí do školy. Liduprázdnou vesnici považuje za svoje hřiště, hory a lesy jí učarují. Záhy se však během jedné noci vyděsí, když spatří u plotu postávat temnou postavu. Později však zjistí, že onou neznámou je Helga, hladová a zubožená žena, skrývající se před Červinkou a jeho naháněči. Klára se rozhodne Helgu zachránit, stará se o ni a tajně jí nosí jídlo. Helga jí na oplátku vypráví svůj životní příběh, odmítá holčičce však prozradit, co se stalo s její rodinou a všemi ostatními po konci války. Jakto, že Helgu celá vesnice opustila? Jak se vším souvisí Červinka a co (nebo kdo) se skrývá v okolních lesích před zraky všech? Klára touží objevit pravdu, i kdyby měla být jakkoliv ošklivá a strašidelná.

Spisovatel a kastelán Jiří Holub stvořil křehký a napínavý příběh malé holky a neobyčejného léta, jež navždy změní její pohled na svět. Holub je známý svými příběhy pro děti, které však baví i dospělé čtenáře. Je proto sympatické, že knihy výhradně pro dospělé nechává vyprávět dětskými hrdiny a složitým životním situacím tak propůjčuje svěží dětský nadhled a možnost zamyslet se nad nesmyslností mnohého našeho jednání.

Novinka z pera Jiřího Holuba Prostě na mě zapomněli není sice velká rozsahem, ale hravě to dožene obsahem. Klářin příběh vám učaruje natolik, že jej dokážete pohodlně přečíst u jedné odpolední kávy, ale v paměti vám zůstane zaručeně mnohem déle.

http://www.jasknihy.cz/

 

Nejnovější příspěvky na webu:

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

17. Listopad 2019

14. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Animánie dnes končí, mezinárodní porota rozdala 10 festivalových cen Animániček a 10 čestných uznání. Porotci Lucie Sunková (CZ), Luděk Horký (CZ) a Hrvoje Selec (HR) vybírali z rekordního počtu 203 krátkých animovaných filmů, které do soutěže přihlásili děti a mladí tvůrci do 26 let z celého světa. Svoji cenu udělovali diváci i studentská porota. Animánie začala ve čtvrtek 14. 11. a čtyři festivalové dny byly doslova nabité projekcemi, workshopy, setkáními s tvůrci či debatami. V prostorách plzeňského centra Moving station se za čtyři dny vystřídalo více než 1200 návštěvníků festivalu. Animánie je největší mezinárodní soutěžní přehlídkou mladých animátorů v České republice. „Moc nás těší, že počet soutěžních filmů rok od roku

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

17. Listopad 2019

S pokračováním úspěšného humoristického románu přichází Petr Luňák Nakladatelství Dokořán vydává Učence, volné pokračování humoristického románu Hrdinové od Petra Luňáka a Marka Pečenky. Knihu napsal nyní pouze Petr Luňák. Jak sám s nadsázkou říká: „Po krásném dobrodružství s Markem Pečenkou nad románem Hrdinové jsem se vydal na spisovatelskou stezku sám a po večerech i nocích sepsal volné pokračování pod názvem Učenci.“ Hlavní hrdina Richard Míča je nyní již mladý nadějný pedagog a vědec, který tráví svůj jednotvárný život psaním článků o kontrafaktuální historii a úloze náhody v dějinách, až se jednoho dne objeví trochu výstřední profesor jedné z amerických univerzit… Učenci mají typické rysy univerzitního románu a v mnohém připomínají