Share

Obyčejná prodavačka v knihkupectví, která však skrývá velké tajemství. Obyčejný muž, který zřejmě brzy a krutě zemře. Když se tyhle dva osudy protnou, vznikne nevšední a podmanivý román Světlo, lákavým rovněž tím, že se jeho děj odehrává v současné Praze.

IMG_20151201_071025

Nela je mladá, trochu zakřiknutá prodavačka v knihkupectví, která se touží jen schovat do skladu a nevidět žádné živé lidi. Od dětství má totiž děsivou a zvláštní schopnost. Vidí lidskou auru, jakési světlo, podle jehož intenzity pozná, kolik komu ještě zbývá času na světě. Nela se tedy nejraději drží od lidí co nejdál, aby neměla potřebu je zachraňovat před neblahým osudem. Už si totiž několikrát vyzkoušela, že se jí stejně jenom vysmějí a rady neuposlechnou. Její mentorka, cikánka Eržika, dá těsně před svou smrtí Nele naději, že by se mohla svého daru (či prokletí) zbavit a jednou provždy žít v nevědomosti jako všichni ostatní. Jediné, co musí udělat, je zachránit život velmi beznadějnému případu, sukničkáři Perglovi.

Nela se rozhodne Perglovi přiblížit a všemožně se mu snaží vnutit svou pomoc. Nakonec vše dopadne trochu jinak, protože Pergl Nelu pozve na schůzku a prostá snaha o záchranu života přeroste v silnou a čistou lásku. Jestlipak se Nela dokáže podělit o své vlastní světlo s mužem, který již v životě přišel o veškerou naději? A podaří se Nele změnit nenapravitelného lovce ženských skalpů v krotkého beránka, aby jej mohla milovat, ale také ochraňovat? To vše již prozradí útlý román Světlo.

Autorka Janine Pečenková, žijící střídavě v Londýně a Praze, toužila napsat nevšední příběh o mladých lidech s opravdu neobyčejnými osudy, a to se jí dokonale povedlo. Živoucí postavy naplňují své osudy a čtenář zatajuje dech, jak vše skončí. Po dočtení dokonce touží vědět, jak bude Nelin příběh pokračovat dál, jednoduše prahne po dalších stránkách.

Světlo je vskutku kapesní román, jehož čtení si užijete krátce, ale o to intenzivněji. Příběhu rovněž sluší výběr prostředí, současná a dnešní Praha je skvostnou kulisou, díky níž uvěříte, že v jejích uličkách je možné všechno. Dokonce se i zamilovat do někoho úplně nečekaného, kdo ve vás zažehne to pravé světlo.

SVĚTLO,  Janine Pečenková
Vydalo nakladatelství Brána, v roce 2015
www.brana-knihy.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]