Share

Knížka plná povídek, které vznikly při autorových cestách vlakem na trase Čelákovice – Praha. Neuvěřené povídky jsou plné uvěřitelných i lehce nadpřirozených zážitků a událostí. Nechte se pozvat k lehkému čtení, které vám nevydrží možná ani na tu cestu do Čelákovic.

neuverene-povidky

Útlá knížka Neuvěřené povídky skrývá celých třiapadesát lehkých, svižných povídek pro každého čtenáře. Autor Filip Jan Zvolský si skvěle hraje se čtenářovou představivostí. Bere jej ve svých příbězích na obyčejná místa a hrdiny nechává prožívat obvyklá, až banální dobrodružství, aby vždy vyrazil dech závěrem, překvapivým či humorným.

Do zdánlivě všední situace se totiž vždycky vklíní kapka nadpřirozena, prostě něco neuvěřitelného, co zcela změní běh děje. Čtenář to pochopí už při první, skvostné povídce s jednoduchým názvem „Domů“ a při každé další se již těší, jak se všechno zase zamotá.

Příběhy vyprávěné rozličnými hrdiny z různých prostředí, s řadou z nich však úzce souvisí cestování vlakem či přímo samotní cestující. Autor říká, že se mnohými svými spolucestujícími při psaní na cestě z Čelákovic do Prahy přímo inspiroval. Takže se možná někteří v Neuvěřených povídkách poznají.

Filip Jan Zvolský rozhodně není na spisovatelském poli žádným nováčkem. Z jeho pera jste si mohli již přečíst například knížku pověstí a legend o pražských strašidlech. A Zvolský o strašidlech a legendách rozhodně něco ví, vždyť je spoluzakladatelem Muzea pražských strašidel a pověstí a také Muzea alchymistů a mágů staré Prahy. S knihou Neuvěřené povídky se pustil na trochu jinou půdu, svou lásku v neskutečno si však plně zachoval, a udělal velmi dobře.

Neuvěřené povídky se stanou vaším oblíbeným čtením na deštivá odpoledne, knihou, u níž si s chutí vypijete kávu a pobavíte se nad vtipnými i absurdními příhodami sympatických hrdinů. Chtělo by se říct, ať si povídkovou knížku vezmete s sebou někam na cesty, ale nevyšla bohužel ve zcela kapesním vydání. Kdyby však dostala menší, vlakový kabátek, přišli byste o roztomilé ilustrace z autorovy dílny, jimiž svá vyprávění dokresluje.

Vyjeďte si vlakem a pozorujte u toho lidi. Možná i vás potká něco neuvěřitelného, o čem se můžete dočíst v nové knížce Filipa Jana Zvolského.

NEUVĚŘENÉ POVÍDKY, Filip Jan Zvolský
Vydalo ÓS TEMPORUM, v roce 2014
www.filipjanzvolsky.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

Odhalte s námi nová tajemství Prahy

Odhalte s námi nová tajemství Prahy

21. Listopad 2019

„Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat. Tam v lese je místo, třicet honů odtud vzdálí, Vltava řeka je obíhá. To na půlnoc ohrazuje potok Brusnice hlubokým ouvalem, na polední pak straně skalnatá hora vedle lesa Strahova. Tam, když přijdete, najdete člověka prostřed lesa, an tesá práh domu. I nazvete hrad, jejž vystavíte, Prahou.“ Takto znělo proroctví kněžny Libuše. Kde však má Praha své kořeny? Tok nenápadné Brusnice vytváří údolí, ve kterém stojí nejmalebnější pražská čtvrť Nový Svět. Brusnice po většinu své délky teče v pražské kanalizaci. Její pramen se nazývá Vojtěška a nachází se na zahradě břevnovského kláštera kousek od

Nové vydání francouzských lidových písní, tentokrát s notovými záznamy a CD skupiny Chairé

Nové vydání francouzských lidových písní, tentokrát s notovými záznamy a CD skupiny Chairé

21. Listopad 2019

Výbor francouzských lidových písní s libozvučným názvem Zpěvy sladké Francie si v českých knihovnách nalezl své místo už dávno. Mistrovský překlad Hanuše Jelínka, který texty vybral a uspořádal, oslovuje české čtenáře a posluchače napříč několika generacemi. Do svého repertoáru je zařadila i řada hudebníků. Sbírky Zpěvy sladké Francie a Nové zpěvy sladké Francie přinášejí lidové písně s širokou tematikou. Najdeme zde písně z dvorského prostředí, písně milostné i vyloženě žertovné či naopak truchlivé. Asi nejznámější reprezentantkou sbírky je píseň „Dezertér“, ve které voják kvůli nešťastné lásce spáchá vraždu, za kterou má být popraven. Své srdce káže poslat dívce, kterou miloval. Poslední vydání Zpěvů sladké Francie