Share

Než americký romanopisec napsal svá největší díla, vydal i menší novelu Sedm katů z Mnichova, napínavý příběh z poválečného Německa.

570x460x0_8216f1902c26b950482fe1b10d6b7c99

Novela Sedm katů z Mnichova vyšla prvně již v roce 1967, celé dva roky před vydáním slavného Kmotra. Mario Puzo knihu napsal pod pseudonymem Mario Cleri a je moc dobře, že se k ní později přiznal.

Sedm katů z Mnichova je příběhem Michaela Rogana, bývalého kapitána americké rozvědky. Muž s fenomenální pamětí a uměním v luštění tajných kódů se deset let po skončení druhé světové války vrací do Německa, aby pomstil sebe, ale především svou tragicky zemřelou manželku. Rogan byl s milovanou Christine za války zajat, vězněn a drasticky mučen sedmičkou vyšetřovatelů v Mnichově. Nebohá Christine kruté výslechy nepřežije. Rogan se však rozhodl nezapomenout a všem sedmi se pomstít. Hodlá jim oplatit stejnou, ne-li horší mincí – zabít je. Jeden z obávaných vyšetřovatelů je navíc mafiánským bossem. Zda se to Michaelovi povede či nikoliv, to vám samozřejmě předem neprozradíme.

Tato i poměrně útlá kniha dává tušit mnohé z budoucího spisovatelského umění Maria Puza. Autorův syrový, přesto však sytý vypravěčský styl rozhodně i v raném díle potěší a uchvátí nejen Puzovy fanoušky. Sedm katů z Mnichova, vydaná z nakladatelství Knižní klub, zaujme napínavým příběhem, sympatickým hlavním hrdinou i možností nahlédnout do tvorby tehdy začínajícího, nyní již světoznámého mistra pera.

Nejnovější příspěvky na webu:

Odhalte s námi nová tajemství Prahy

Odhalte s námi nová tajemství Prahy

21. Listopad 2019

„Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat. Tam v lese je místo, třicet honů odtud vzdálí, Vltava řeka je obíhá. To na půlnoc ohrazuje potok Brusnice hlubokým ouvalem, na polední pak straně skalnatá hora vedle lesa Strahova. Tam, když přijdete, najdete člověka prostřed lesa, an tesá práh domu. I nazvete hrad, jejž vystavíte, Prahou.“ Takto znělo proroctví kněžny Libuše. Kde však má Praha své kořeny? Tok nenápadné Brusnice vytváří údolí, ve kterém stojí nejmalebnější pražská čtvrť Nový Svět. Brusnice po většinu své délky teče v pražské kanalizaci. Její pramen se nazývá Vojtěška a nachází se na zahradě břevnovského kláštera kousek od

Nové vydání francouzských lidových písní, tentokrát s notovými záznamy a CD skupiny Chairé

Nové vydání francouzských lidových písní, tentokrát s notovými záznamy a CD skupiny Chairé

21. Listopad 2019

Výbor francouzských lidových písní s libozvučným názvem Zpěvy sladké Francie si v českých knihovnách nalezl své místo už dávno. Mistrovský překlad Hanuše Jelínka, který texty vybral a uspořádal, oslovuje české čtenáře a posluchače napříč několika generacemi. Do svého repertoáru je zařadila i řada hudebníků. Sbírky Zpěvy sladké Francie a Nové zpěvy sladké Francie přinášejí lidové písně s širokou tematikou. Najdeme zde písně z dvorského prostředí, písně milostné i vyloženě žertovné či naopak truchlivé. Asi nejznámější reprezentantkou sbírky je píseň „Dezertér“, ve které voják kvůli nešťastné lásce spáchá vraždu, za kterou má být popraven. Své srdce káže poslat dívce, kterou miloval. Poslední vydání Zpěvů sladké Francie