Share

Postava Tuláka přinesla Charlese Spenceru Chaplinovi obdiv a úspěch. Jeho originální chůze, buřinka a hůlka uchvátily celý svět a kromě Oscara za celoživotní dílo, kterého získal v roce 1976, mu přisoudily i věčnou slávu, po níž v začátku své kariéry tolik toužil. Filmová kariéra Charlese Chaplina trvala 54 let a o jeho životě nyní hrají v Městském divadle Mladá Boleslav.

„Život je pes, ale žít je psina.“ - Charlie Chaplin

„Život je pes, ale žít je psina.“ – Charlie Chaplin

Charles Spencer Chaplin se narodil 16. dubna 1889 v Londýně. Jeho cesta za slávou začala již v pěti letech, kdy poprvé vystoupil na divadle, Chaplinův první film Making a Living měl premiéru v Americe v roce 1914. Za svůj život se setkal s řadou dalších významných herců i umělců, kteří ho ovlivnili. Velký význam v jeho životě měla  herečka Mary Pickfordová a herec Douglas Fairbanks s kterými roce 1919 zakládá produkční společnost United Artists a vlastní ateliéry Avenue La Brea.

Svatava Milková, Matouš Ruml a Petr Mikeska

Svatava Milková, Matouš Ruml a Petr Mikeska

Většinu svého života prožil v Americe, přesto se v roce 1952 rozhodl zemi opustit, protože byl vyšetřován výborem pro neamerickou činnost a obviněn ze spolupráce s komunisty. Zemřel ve Vevey ve Švýcarsku 25. prosince 1977 ve věku 88 let. Během své dlouhé filmové kariéry natočil 81 filmů, 67 filmů dokončil před svými třicátými narozeninami, pouze 5 filmů bylo mluvených. Mezi nejznámější kousky patří KidCirkusSvětla velkoměstaModerní dobaDiktátorMonsieur Verdoux či Hraběnka z Hongkongu.

V Mladé Boleslavi se rozhodli představit bohatý a nespoutaný životní příběh Charlieho Chaplina v inscenaci prostě nazvané Chaplin. Jeho osudy by jistě vydali na několik divadelních her, proto smekám buřinku před autory scénáře – režisérem Pavlem Khekem a dramaturgyní Lenkou Smrčkovou – jak kompaktní a úžasnou inscenaci vytvořili.

Charlie Chaplin a Douglas Fairbanks byli přátelé i obchodní partneři.

Charlie Chaplin a Douglas Fairbanks byli přátelé i obchodní partneři.

Režisér Pavel Khek je známý tím, že si pro inscenování vybírá zajímavá témata a texty. Ani tentokrát nezůstal svému stylu nic dlužen a zaměřil se na spletité osobní i pracovní vztahy, které Chaplin prožil. Divadelní scénář Chaplina pro mladoboleslavské divadlo vznikl s použitím hry Charlie ve světlech moderní doby autorů Jana Mikuláška a Vladimíra Fekara a dále je inspirován autobiografií Charlese Chaplina Můj životopis.

Charliem Chaplinem se v této inscenaci stává Matouš Ruml. Nelze napsat, že Chaplina hraje, protože se v něj prostě na tři hodiny převtělí a divák fascinovaně sleduje každý pohyb, každé pozdvihnutí obočí ve chvílích vážnějších i každý gag při grotesce. Dokáže být starým mužem na břehu švýcarského jezera, aby v další vteřině zpíval jako pětiletý v divadle místo své matky (Lucie Matoušková). Sled událostí nabírá spád, z londýnských kabaretů, přes zájezdové divadlo Freda Karna zamíří až do slunného Hollywoodu, kde se Charliemu souzeno stát se slavným.

Nina Horáková jako Oona, Petr Bucháček jako Henry a Matouš Ruml jako Chaplin

Nina Horáková jako Oona, Petr Bucháček jako Henry a Matouš Ruml jako Chaplin

Filmování volně přechází v osobní život tak volně a snadno, že občas nepoznáte, co je součástí Charlieho filmů a co je skutečnost. Děj hry je zároveň velmi umně prodchnut naživo hranými groteskami, které připomenou, že Chaplin netočil jen celovečerní filmy, ale také celou řadu krátkých humorných skečů, z nichž některé jsou do dnešní doby legendární.

Chaplin je mimo umělecké sféry také znám svými vztahy se ženami a také svými čtyřmi bouřlivými manželstvími. Šestnáctiletou Mildred Harrisovou v inscenaci ztvárnila křehká Tereza Rumlová, skutečná životní partnerka hlavního představitele. Další osudovou ženou se stala opět šestnáctiletá Lita Greyová, v divadle si ji zahrála Dagmar Teichmanová. V roce 1936 se Chaplin oženil potřetí a vzal si filmovou hvězdu Paullette Goddardovou (Marta Dancingerová). V červnu roku 1943 uzavřel Chaplin poslední sňatek s osmnáctiletou dcerou dramatika Eugena O’Neilla Oonou, která mu učarovala, zůstal s ní až do své smrti a měli spolu osm dětí. Oonou se stala v mladoboleslavském divadle skvostná Nina Horáková.

Všechny čtyři dámy jsou ve svých rolích skvělé. Zároveň se objeví v rolích reportérů a fanynek, společně ještě se Sandrou Černodrinskou (představitelkou Joan Barryové, která Chaplina žalovala kvůli otcovství). I Karolina Frydecká si v inscenaci zahraje více postav, z nichž považuji za nejvýraznější sympatickou a nepřehlédnutelnou filmovou maskérku.

Lucie Matoušková září v roli Chaplinovy matky Hannah. Jako memento starého života v chudobě, ale zároveň touhy po domově, se v různých momentech objevuje na scéně, viděna pouze Charliem. Poslední ženou inscenace je Svatava Milková v roli amerického zlatíčka Mary Pickfordové. Pickfordová byla Chaplinovou celoživotní kamarádkou a pak i obchodní partnerkou. Svatava Milková své postavě vtiskla přesnou míru sympatií, koketérie i přátelské lásky, aby si ji divák zamiloval.

Zamilujete si, především asi divačky, i Petra Mikesku jako Douglase Faibankse. Fairbanks byl vždy považován za lamače ženských srdcí a krále Hollywoodu a Petr Mikeska si stejně podmaňuje jeviště mladoboleslavského divadla. Dámy nejen v první řadě budou jednoznačně jihnout nad jeho umem.

Roman Teprt i Petr Bucháček sehrají hned několik rolí, Teprt zaujme především jako režisér Mack Sennet, jenž Chaplina objevil pro film a také jako hudební skladatel Hanns Eisler. Bucháček září v roli komorníka Henry, jenž srší přesnou dávkou vtipu a ironie. Sydneyho, bratra a později manažera Charlieho Chaplina, ztvárnil Petr Prokeš. Z jeho Sydneyho vyzařuje klid, rozvaha a láska k bratrovi, že chcete uvěřit, že jsou vážně z jedné rodiny. Dvorním kameramanem, celoživotním přítelem a kumpánem Rolliem se stává Aleš Petráš. Petráš vtiskl svému hrdinovi jemnost a pevnou ruku, máte z něj pocit, že má srdce na pravém místě a nikdy by svého přítele nezradil.

Šprýmař a správný kumpán Rollie (Aleš Petráš)

Šprýmař a správný kumpán Rollie (Aleš Petráš)

Báječné herecké výkony jsou ještě podtrženy scénou Michala Syrového, díky němuž je děj inscenace zasazen do pomyslného filmového okénka, a kostýmy Agnieszky Páté-Oldak. Kostýmní výtvarnice, s jejímiž kostýmy se divák v Mladé Boleslavi již několikrát setkal, vytvořila kostýmy dobové, a přesto moderní. Za pomoci detailů a doplňků se propadáme do pozlátkového světa, abychom se v dalším momentě ocitli s Chaplinem před problémem, že ho v jeho oblečení prostě do restaurace nepustí.

Stejně důležitou složkou pro atmosféru celé hry je rovněž hudba. I hudební výběr tvůrců je třeba beze zbytku pochválit. Směs původní Chaplinovy hudby propletená s ryze britskými Beatles potěší jistě každé divácké ucho.

Charles Spencer Chaplin je i bezmála čtyřicet let po své smrti stejně slavným jako za života. Doufám, že se minimálně stejně dlouho bude hovořit i o inscenaci Pavla Kheka v Městském divadle Mladá Boleslav.

CHAPLIN, Pavel Khek & Lenka Smrčková
Městské divadlo Mladá Boleslav, www.mdmb.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

17. Listopad 2019

14. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Animánie dnes končí, mezinárodní porota rozdala 10 festivalových cen Animániček a 10 čestných uznání. Porotci Lucie Sunková (CZ), Luděk Horký (CZ) a Hrvoje Selec (HR) vybírali z rekordního počtu 203 krátkých animovaných filmů, které do soutěže přihlásili děti a mladí tvůrci do 26 let z celého světa. Svoji cenu udělovali diváci i studentská porota. Animánie začala ve čtvrtek 14. 11. a čtyři festivalové dny byly doslova nabité projekcemi, workshopy, setkáními s tvůrci či debatami. V prostorách plzeňského centra Moving station se za čtyři dny vystřídalo více než 1200 návštěvníků festivalu. Animánie je největší mezinárodní soutěžní přehlídkou mladých animátorů v České republice. „Moc nás těší, že počet soutěžních filmů rok od roku

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

17. Listopad 2019

S pokračováním úspěšného humoristického románu přichází Petr Luňák Nakladatelství Dokořán vydává Učence, volné pokračování humoristického románu Hrdinové od Petra Luňáka a Marka Pečenky. Knihu napsal nyní pouze Petr Luňák. Jak sám s nadsázkou říká: „Po krásném dobrodružství s Markem Pečenkou nad románem Hrdinové jsem se vydal na spisovatelskou stezku sám a po večerech i nocích sepsal volné pokračování pod názvem Učenci.“ Hlavní hrdina Richard Míča je nyní již mladý nadějný pedagog a vědec, který tráví svůj jednotvárný život psaním článků o kontrafaktuální historii a úloze náhody v dějinách, až se jednoho dne objeví trochu výstřední profesor jedné z amerických univerzit… Učenci mají typické rysy univerzitního románu a v mnohém připomínají