Share

Země plná milých lidí, krásných zvířat, sněhu a modrožlutého nábytku. Zdědit statek ve Švédsku může znít jako sen, nebo taky strašlivá noční můra, jak se o tom přesvědčí hrdina humoristického románu Losí hovno.

Losí_hovno_2015_-_5_cm_RGB

Torsten chce být spisovatelem a zažít nějaké pořádné dobrodružství. Kdyby však předem věděl, co ho čeká, nikdy by to cizí telefonní číslo nezvedal. Právnička se sexy hlasem mu oznámí, že mu ve Švédsku zemřela teta a on zdědil statek v malebné vesničce. Statek je dokonce provozu schopný, zatím se o něj stará správce. Torsten začne přemýšlet o výletu do Švédska, až mu osud zcela změní plány. Řízením vyšší moci, a především Torstenovy snoubenky Tanji, se náhle rozhodne dát výpověď v práci a odjet do Švédska. Bude tam v klidu žít a psát knihu.

Tedy, taková je jeho naivní představa, kterou mu hned první okamžiky ve žlutomodré zemi navždy zhatí. Svérázní sousedé, zima, nekonečné bahno i zabedněný správce s puškou mu rozhodně klidu nepřidají. Proč chtějí všichni koupit Torstenův statek? Hodlá ho správce Bjorn zabít nebo jen z nevysvětlitelného důvodu vyděsit? Torsten si vysnil své velké dobrodružství a námět na knihu. Švédská vesnička, které jeho otec říká něžně Zatuchlá díra, mu nabídne plnými hrstmi od obojího.

Sousloví „losí hovno“, které dalo název tomuto německému humoristickému románu, má ve švédštině i svůj přiléhavý přenesený význam. Ten vám však nechám skrytý, abyste nepřišli o překvapení při čtení.

Lars Simon, autor románu Losí hovno, stvořil obyčejného hrdinu, s nímž je radost prožívat všechny vzlety a pády. Sám autor strávil několik let ve Švédsku, dokáže tedy velmi umně a uvěřitelně vykreslit i svérázné vesnické figurky, se kterými je jeho hrdina nucen bojovat.

Losí hovno není román k popukání, po jeho přečtení vám však zůstane na duši příjemný pel a na rtech lehce pobavený výraz. Hledáte-li odpočinkovou literaturu a možnost zasmát se cizímu neštěstí, je Losí hovno právě tím pravým pro vás.

LOSÍ HOVNO, Lars Simon
Vydalo nakladatelství Joel, v roce 2015

Nejnovější příspěvky na webu:

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

17. Listopad 2019

14. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Animánie dnes končí, mezinárodní porota rozdala 10 festivalových cen Animániček a 10 čestných uznání. Porotci Lucie Sunková (CZ), Luděk Horký (CZ) a Hrvoje Selec (HR) vybírali z rekordního počtu 203 krátkých animovaných filmů, které do soutěže přihlásili děti a mladí tvůrci do 26 let z celého světa. Svoji cenu udělovali diváci i studentská porota. Animánie začala ve čtvrtek 14. 11. a čtyři festivalové dny byly doslova nabité projekcemi, workshopy, setkáními s tvůrci či debatami. V prostorách plzeňského centra Moving station se za čtyři dny vystřídalo více než 1200 návštěvníků festivalu. Animánie je největší mezinárodní soutěžní přehlídkou mladých animátorů v České republice. „Moc nás těší, že počet soutěžních filmů rok od roku

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

Po Hrdinech přicházejí Učenci!

17. Listopad 2019

S pokračováním úspěšného humoristického románu přichází Petr Luňák Nakladatelství Dokořán vydává Učence, volné pokračování humoristického románu Hrdinové od Petra Luňáka a Marka Pečenky. Knihu napsal nyní pouze Petr Luňák. Jak sám s nadsázkou říká: „Po krásném dobrodružství s Markem Pečenkou nad románem Hrdinové jsem se vydal na spisovatelskou stezku sám a po večerech i nocích sepsal volné pokračování pod názvem Učenci.“ Hlavní hrdina Richard Míča je nyní již mladý nadějný pedagog a vědec, který tráví svůj jednotvárný život psaním článků o kontrafaktuální historii a úloze náhody v dějinách, až se jednoho dne objeví trochu výstřední profesor jedné z amerických univerzit… Učenci mají typické rysy univerzitního románu a v mnohém připomínají