Share

Když se na život člověka podíváte zblízka, vypadá jako barevné kousíčky puzzle rozsypané z krabice. Teprve, až začnete kousky spojovat, ukazuje se celý obraz. Portugalský autor Alfonso Cruz ve své novele Kokoschkova loutka přesně takový obraz skládá.

kokoschokova loutka

V Cruzově knize není úplně snadné vybrat hlavního hrdinu, protože je jich hned několik. Kokoschkova loutka je složena ze tří zdánlivě nesourodých a nesouvisejících částí. Ale přesně jako při skládání puzzle je třeba vydržet a počkat, až obraz začne vystupovat.

Ocitáme se v Drážďanech, kolem zuří válečná vřava, padají bomby, a v obchodě s ptactvem pomalu vzniká celoživotní přátelství. Bonifác Vogel, kterému celá rodina zemřela při bombardování, nalezl útěchu v rodinném obchodě a starosti o malé zpěváčky. Ve skrýši, těsně pod podlahou obchodu, našel útěchu a útočiště Izák Dresner, když se tu schoval před vojáky, kteří mu před očima popravili kamaráda Perlmana.

Izák a Bonifác jsou si navzájem prospěšní, i když si Bonifác myslí, že hlas promlouvající k němu zpod podlahy je hlas jakéhosi dobrého anděla. Po skončení války mezi nimi dojde k nevyřčené dohodě, že ve vzájemné pomoci budou pokračovat. Když tito dva osamělí potkají v ruinách vybombardovaných Drážďan mladou dívku Cilii, rázem se z nich stane trio.

Další dvě části stojí na první pohled úplně mimo základní příběh. Ve druhé čteme zhuštěný děj knihy tajemného spisovatele a bohéma Matyáše Popa, abychom se ve třetí částečně vrátili k původní trojici, jejíž osudy ovlivnily další hrdiny.

Kokoschkova loutka je příběhem o hledání a nalézání, naději v bezbřehém moři beznaděje a pestrobarevnou mozaikou lidských osudů. Realistické, a přesto snové vyprávění plyne jako dravá řeka a čtenář si ani nestačí všimnout, že už dospěl ke konci. I když může Cruzova kniha na první pohled působit zmateně, opak je pravdou. Jen je třeba poodhrnout oponu a proniknout až pod podlahu Voglova obchodu.

Zajímavý příběh, lidský život všemi  jeho barvami a obrazy krásné jako živoucí díla samotného Chagalla, to vše se skrývá na stránkách knihy Alfonsa Cruze, kterou vydalo nakladatelství Argo.

KOKOSCHKOVA LOUTKA, Alfonso Cruz
vydalo nakladatelství Argo, v roce 2015
www.argo.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

Odhalte s námi nová tajemství Prahy

Odhalte s námi nová tajemství Prahy

21. Listopad 2019

„Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat. Tam v lese je místo, třicet honů odtud vzdálí, Vltava řeka je obíhá. To na půlnoc ohrazuje potok Brusnice hlubokým ouvalem, na polední pak straně skalnatá hora vedle lesa Strahova. Tam, když přijdete, najdete člověka prostřed lesa, an tesá práh domu. I nazvete hrad, jejž vystavíte, Prahou.“ Takto znělo proroctví kněžny Libuše. Kde však má Praha své kořeny? Tok nenápadné Brusnice vytváří údolí, ve kterém stojí nejmalebnější pražská čtvrť Nový Svět. Brusnice po většinu své délky teče v pražské kanalizaci. Její pramen se nazývá Vojtěška a nachází se na zahradě břevnovského kláštera kousek od

Nové vydání francouzských lidových písní, tentokrát s notovými záznamy a CD skupiny Chairé

Nové vydání francouzských lidových písní, tentokrát s notovými záznamy a CD skupiny Chairé

21. Listopad 2019

Výbor francouzských lidových písní s libozvučným názvem Zpěvy sladké Francie si v českých knihovnách nalezl své místo už dávno. Mistrovský překlad Hanuše Jelínka, který texty vybral a uspořádal, oslovuje české čtenáře a posluchače napříč několika generacemi. Do svého repertoáru je zařadila i řada hudebníků. Sbírky Zpěvy sladké Francie a Nové zpěvy sladké Francie přinášejí lidové písně s širokou tematikou. Najdeme zde písně z dvorského prostředí, písně milostné i vyloženě žertovné či naopak truchlivé. Asi nejznámější reprezentantkou sbírky je píseň „Dezertér“, ve které voják kvůli nešťastné lásce spáchá vraždu, za kterou má být popraven. Své srdce káže poslat dívce, kterou miloval. Poslední vydání Zpěvů sladké Francie