Share

obraz Marie Brožové“Pojďte se podívat na obrázky! Můžete si to zkusit taky tady u stolku… Nebo se podívejte pod ruku malířky Marie Brožové. Tamhle je! A klidně se jí ptejte, na co chcete!” Právě tyto věty vtáhly do světa pastelek každého, kdo v sobotu v Boskovicích zahnul v klikatých uličkách za ten správný roh a ocitl se před kavárničkou Kafe za rohem. V prostorném stanu tvořily děti, dospělí měli k dispozici nízké stolky a u stojanu s obrovskou čtvrtkou nenápadná, ale přesto nepřehlédnutelná výtvarnice Marie Brožová. S úsměvem takřka neustále odpovídala na dotazy kolemjdoucích a přitom, jakoby mimochodem, jí pod rukama vznikal nový obraz Blíženci – dvojčata na jednom trůně.

 

Marie Brožová

Marie Brožová na první pohled působí jako křehká žena, z níž vyzařuje vnitřní klid. Snad jí ten klid dodává její pevná víra v pastelku a umění svých rukou.

setkání s Marií Brožovou

“Ráno se vzbudí a v hlavě už se jí zrodil nový obraz, vidí ho v duchu do posledních detailů. Spatřila ho prostě ve snu,” prozrazuje její manžel.
“Určitě sem tam něco pak poupravíte, tu přidáte do obrazu něco nového…” nadhodím.
“Nedovolím si do té kompozice zasáhnout. Než začnu malovat, obraz mám v hlavě už hotový. Stalo se, že mi při podobné akci dítě počmáralo rozmalovaný obraz. Myslela jsem si, že je to konec, pastelky se nedají gumovat. Pak jsem se na obraz zadívala a došlo mi, že to dítě namalovalo ovál přesně v místě, kde měl mít hlavu vítr… Bylo to až neuvěřitelné.”
Takový obraz maluje i 150 hodin. Můžete strávit dlouhé minuty jeho prohlížením a stále budete objevovat něco nového. Je až neuvěřitelné, co všechno se dá s pastelkami vytvořit. Nevěříte? Pak navštivte autorskou Galerii Pastelka v Praze nebo některé z veřejných kreslení Marie Brožové. To nejbližší bude od 14. do 17. května na veletrhu Svět knihy v levém křídle Průmyslového paláce na Výstavišti Praha Holešovice. Marii Brožovou zde zastihnete při práci po všechny čtyři dny veletrhu.

Marie BrožováMarie Brožová
Výtvarnice Marie Brožová již od roku 2004 v rámci svého projektu Obhajoba pastelky dokazuje, že pastelky nejsou jen hračka pro děti, ale kvalitní výtvarná technika. V Česku i zahraničí vytvořila před zraky veřejnosti přes 80 velkoformátových obrazů. Marie Brožová za svou tvorbu získala několik mezinárodních ocenění: první místo na sympoziu l’art au soleil ve Francii (2008), evropskou cenu od Europenan Union of Arts (2009), světovou cenu od World Union of Culture (2010). Od roku 2009 svou práci představuje v autorské galerii Pastelka na Starém městě v Praze.

Sona Rivera

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]