Share

Slavný  německý skladatel Georg Friedrich Händel se narodil 23. února, právě před 330 lety. Na večer po tomto výjimečném výročí připravilo nakladatelství Vyšehrad k vydání životopisnou knihu s jednoduchým názvem Georg Friedrich Händel. Knihu uvede na trh přesně tak, jak by se to samotnému skladateli nejspíše líbilo – připravili slavnostní koncert.

Händel - kniha

Händel zůstává bezesporu jedním z největších géniů hudebních dějin, přesto zůstávalo mnoho fascinujících aspektů jeho tvorby zastřeno celými generacemi nekritického obdivu nebo mylných interpretací. Životopisná kniha Georg Friedrich Händel autora Christophera Hogwooda čtenáře přivádí zpět k původnímu Händelovi, díky propojení dobových dokumentů všeho druhu. Najdou v ní citace z korespondence, a to jak Händelovy, tak jeho příznivců, dobové kritiky a oslavné básně, spolu s životopisnými postřehy i uvážlivým hodnocením Händelovy skladatelské práce. Výsledkem je ucelený, ale i zábavný portrét Händela jako člověka a vyčerpávající popis jeho kariéry na pozadí historických událostí první poloviny 18. století, zejména v Anglii.

Poslední kapitola, která sleduje vývoj händelovské legendy od skladatelovy smrti do současnosti. Přínosem je i autorův nový doslov, napsaný speciálně pro české vydání, v němž uvádí nejnovější výsledky bádání a přináší přehled současných inscenací Händelových oper.

Knihu doplňuje obsáhlá chronologická tabulka, sestavená händelovským badatelem Anthonym Hicksem, která zaznamenává nejdůležitější události ve skladatelově životě a hudební kariéře. Čtenáři si mohou udělat ucelený obrázek o velkém skladateli i díky rozsáhlé obrazové příloze, čítající téměř 100 ilustrací.

Kdo by si toužil spojit čtenářskou zvídavost s láskou k Händelově hudbě, může využít jedinečného pozvání nakladatelství Vyšehrad a připojit se k oslavám a představení knihy na slavnostním koncertě. Ten se koná v úterý 24. 2. od 19,30 hodin v barokním refektáři dominikánského kláštera u sv. Jiljí v Praze. Díla nejen G. F. Händela posluchačům přednese Ludmila Vernerová, sólistka Opery Národního divadla v Praze, a Komorní soubor Atlantis Collegium.

Nakladatelství Vyšehrad navíc slibuje příjemný hudební zážitek a zajímavé povídaní o nové knize. Vstup je volný.

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]