Share

Fascinující knižní debut autorky Carol Rifky Bruntové vás nenechá vydechnout, po dočtení nebudete chtít knihu jen tak odložit. Řekni vlkům, že jsem doma, příběh dospívající June, jemné a něžně smutné vyprávění o umírání, dospívání, ale také přátelství a naději ve světlejší zítřky, se vám zaryje hluboko do duše. Možná už navždy.

Román Řekni vlkům, že jsem doma se odehrává v 80. letech minulého století, kdy světem stále hojně vládlo tmářství a maloměšťáctví. Zároveň se rozhořel celosvětový strach z hrozby nemoci AIDS a ovlivňoval konání všech.

Čtrnáctiletá June vášnivě miluje středověk, své krásné staré boty a občas i sestru, ale jen, když ji sestra nevidí. Mimoto také miluje, zcela beznadějně a bezhlavě, svého strýce Finna. Finn je umělec, skvělý malíř a matčin bratr, s June velmi rád tráví každou volnou chvilku. Mají spolu velmi úzký vztah, svěřují si tajemství, mají společné soukromé vtípky, kterým nikdo nerozumí. June je v sedmém nebi, dokud se nedozví smutnou pravdu – Finn je nemocný a umírá. Finn bohužel hned na úvod opravdu umírá, podlehne zákeřné a v té době velmi tajemné nemoci AIDS.

June se cítí zrazena a upuštěna, přišla o jediného přítele. Poslední, co jí po něm mimo vzpomínek zůstalo, je její a sestřin portrét, který Finn stihl před smrtí domalovat. June je rovněž velmi zmatena, protože jí rodina očividně cosi tají. Kdo byl onen tajemný muž, kterého nepustili na Finnův pohřeb? A proč vlastně? Proč sestra tvrdí, že je vrahem jejího milovaného Finna? Matka sice Finna tolerovala, ale stejně nebyla s jeho životním stylem a orientací zcela vyrovnána, podobně jako zbytek rodiny. Ještě v té době byla totiž ostuda mít „někoho takového“ v rodině. Natož, aby pustili na pohřeb jeho partnera…

Toby, Finnův životní partner, se však nevzdává a pokouší se spojit s June. June nejdříve váhá, bojí se tajemného muže, ale nakonec podlehne, protože se chce dozvědět co nejvíce ze vzpomínek, které má na jejího strýce. Z Tobyho a June se stávají tajní spojenci, June postupně poznává, že existují různé druhy lásky a Toby jejího Finna opravdu miloval. Toby jí pomůže odhalit také tajemství skryté v portrétu. June má dokonce pocit, že pro ni Finn vložil do portrétu tajný vzkaz, něco ve stylu jejich vtípků, něco jako poselství. Co je oním poselstvím, to vám samozřejmě neprozradím. Otevřete román Řekni vlkům, že jsem doma a spolu s hlavní hrdinkou si vše odhalte sami.

Autorka Carol Rifka Bruntová si pro svůj knižní debut opravdu nevybrala příliš snadné téma. Vrátila se do 80. let, kdy vyvstala nová vlna nenávisti vůči gayům, protože do západního světa přišla zákeřná nemoc, jež v té době zabíjela takřka na potkání. A nejvíce se rozšířila právě mezi homosexuály. Ano, řeč je o AIDS. V dnešní době si (aspoň doufám, že nejsem úplně naivní) naštěstí už mnoho lidí nedovede ani představit, jak to v USA v té době vypadalo. Totální neinformovanost dělala i z jinak přívětivých lidí nenávistné tmáře.

Bruntová však nepíše historickou studii, doba, místo, čas a komunita jí poskytují pouze pozadí pro příběh plný lásky, pevného i křehkého přátelství, tajemství a v neposlední řadě i snů a tužeb jedné malé holky. Holky, která touží být šťastná, mít milující rodinu a přátele. Úplně se jí to nedaří, takže si vysní svůj svět, do něhož mají přístup jen ti velmi privilegovaní.

Doporučuji, abyste si nechali na čtení opravdu hodně času, protože se vám nebude chtít příběh opustit a knihu zavřít. Já jsem byla statečná a udržela jsem si ji na celý týden, ale stálo mě to velké přemlouvání. Bruntová píše lehce, čtivě, děj ubývá tak rychle, že po chvilce vzhlédnete od čtení a zjistíte, že uplynulo několik hodin a mnoho kapitol. Řekni vlkům, že jsem doma se velmi snadno stane knihou, kterou budete chtít číst znovu, zamilujete si potřeštěnou June, něžného Tobyho i nemilosrdně sarkastickou Gretu, Juninu sestru. Román je hlubokým a jímavým pohledem do duše velmi inteligentní a zmatené mladé dámy. Jste-li milovníci citátů, připravte si ke čtení také tužku a papír, protože několikrát zatoužíte zapsat si krásné myšlenky, které autorka svým hrdinům vkládá do úst.

Řekni vlků, že jsem doma, ale nenech je, aby mě roztrhali. Chraň mě před hrůzou světa a já budu chránit tebe. June s Finnem to dokázali a vy si jejich příběh můžete s chutí a možná i dojetím přečíst díky nakladatelství Jota.

 

ŘEKNI VLKŮM, ŽE JSEM DOMA, Carol Rifka Bruntová
vydalo nak. Jota, v roce 2014
www.jota.cz

 

 

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]