Helena Herynková,  Knihy,  Kultura,  Tipy na výlet

Zamilovat si nenáviděný Dublin

Vyrazit si za prací do ciziny. Přiučit se jazyku, přivydělat si za léto snové peníze. A v neposlední řadě si přivézt celou kupu krásných vzpomínek. Taková je vždy představa cestovatelů, ale pravda bývá často úplně jinde.

O podobném výletu za prací a zážitky vypráví i útlý román s výmluvným názvem Fucking, Loving Ireland. Spisovatelka Kateřina Hejlová vás ve své nové knize zve na dobrodružnou výpravu do upršeného, přesto však přívětivého Dublinu.

Hlavní hrdinové, tři kamarádi, kteří si vyrazili na zelený ostrov za prací, by možná s výše zmíněnou přívětivostí nesouhlasili. Dublin jim rozhodně ukazuje zprvu pouze svou temnější tvář. Dovedete si snad představit horší snůšku událostí, než se přihodili hrdinům Kateřiny Hejlové? Cestou se jim ztratila zavazadla. Při osobní prohlídce na letišti je zuli i z bot, kamarád jim sehnal snad nejdražší ubytování v Dublinu, navíc na dalekém předměstí. Když k tomu připočtete naprostý a totální nedostatek jakékoliv práce, vyjde vám téměř smrtonosný koktejl.

Kateřina Hejlová ale naštěstí pojala svůj román Fucking, Loving Ireland jako humoristický. Takže na mrtvoly a zavražděné přátele snad nakonec nedojde. Ale na smích až k pláči se možná těšit můžete, zvlášť, jestli jste do Dublinu, a na zelený ostrov vůbec, také někdy zavítali. Já jsem se například královsky bavila, když hlavní trojice s hrůzou a velmi tvrdě zjišťuje, že dublinská městská doprava prakticky neuznává jízdní řády. Druhým, velmi signifikantním, jevem tohoto nádherného města je neustálý déšť. Ne, to přeháním, někteří Dubliňané přísahají, že už zažili i den bez mráčku… ale věřte jim, když ani nevědí, kdy jim jede autobus!

Fucking, Loving Ireland je sice útlý román, ale zato plný humoru, čekaných i nečekaných situací a také správné kapky napětí. Jak to nakonec s trojicí přátel dopadne, to už si přečtěte sami. Každopádně vám mohu zaručit, že se při čtení budete dobře bavit.

A závěrem si dovolím pochválit lehce ironickou (přesně jako jsou sami Irové) obálku knihy.

FUCKING, LOVING IRELAND, Kateřina Hejlová
vydalo nakladatelství Jas, v roce 2014
www.jasknihy.cz

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Share
Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy