Spread the love

Východočeské divadlo Pardubice rozjíždí 105. divadelní sezónu skutečně ve velkém. Na říjen si pro své diváky připravili rovnou tři premiéry. Vydat se můžete na skotskou komedii, současnou básnickou hru z pera české autorky a také na inscenaci podle Elfriede Jelinekové.

Budova Východočeského divadla v Pardubicích

Jako první premiéru uvede Východočeské divadlo Pardubice současnou lehce morbidní komedii Lháři, jež měla světovou premiéru teprve v roce 2002. Pardubičtí diváci se jí dočkají už v sobotu 11. října v Městském divadle. Úspěšný skotský dramatik Anthony Neilson, mistr nekonformních a provokativních komedií, staví nejen na skvěle vypointované situační zápletce, ale také na brilantnosti ostře řezaného slovního humoru.

Na Štědrý večer jsou ve službě dva strážníci (ztvární je Petr Borovec a Jan Musil), kteří mají postarším manželům sdělit tragickou zprávu. Jejich ohleduplný přístup se však zvrtne. Namísto toho, aby řekli pravdu, se vymlouvají a jedna malá lež plodí další. Strážníci se do nich zaplétají čím dál více, což nakonec rozvíří sváteční den celého městečka.

Drsnou i dojemnou komedii, která funguje jako dobře promazaný stroj, režíruje Zdeněk Dušek, jenž v Pardubicích naposledy nastudoval oceňovaného Richarda III.

Návrh scény scénografa Jaroslava Máčala

Druhá premiéra se uskuteční o týden později, v sobotu 18. října, v komorním prostoru Malé scény ve dvoře, kde ožije básnická intimní hra rovněž současné autorky Lenky Lagronové Po pláči smích. Ta v sobě ukrývá osudy čtyř žen, čtvero chápání světa a čtyři neobyčejné herecké příležitosti.

Spisovatelka Helenka se po letech vrací do svého rodného domu. Všechno je zde tak jako kdysi, když z něj odcházela. Jen růžový záhon už dlouhá léta nekvete, altánek se zřítil. A tak, jako ze zdí domu opadává omítka, odhalují se osudy hlavních postav. Když se vzpomínky dostanou na povrch, může začít obřad vyrovnání se s minulostí, očistný rituál pláče, po kterém se pak může objevit i radostný smích plný nové naděje.

V režii herce Východočeského divadla Radka Žáka, pro nějž je to už druhé setkání s Lenkou Lagronovou (před dvěma lety nazkoušel jejího Tanečníka), se představí Petra Janečková, hostující Lenka Zbranková, Dagmar Novotná a Lída Vlášková.

Návrhy kostýmů Pavly Gregorové – Šípové

Poslední říjnovou premiérou, zahajující letošní cyklus mimořádných setkání se současnou dramatikou – INprojekty, bude ve středu 22. října na Malé scéně ve dvoře první uvedení hry Poutník dramatičky Elfriede Jelinekové, nositelky Nobelovy ceny za literaturu.

Lyrický text o vnitřním i vnějším světě autorčina otce, jehož  ztvární Jan Hyhlík, bude režírovat mladý talentovaný režisér Juraj Augustín.

Zdroj fotografií: www.vcd.cz

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]