Helena Herynková,  Knihy,  Kultura

Kam kráčíš, Jidáši

Spread the love
Share

Život prvních Křesťanů, i samotného Ježíše Krista, už po staletí fascinuje generaci za generací. A jelikož i tisíckrát vyprávěné příběhy zůstávají stejné silné, nebojte se přečíst si velikonoční hru o ukřižování a zmrtvýchvstání v moderním hávu.

Spisovatel, herec a provozovatel pražského Muzea strašidel a legend, Filip Jan Zvolský, se rozhodl přiblížit slavný pašijový příběh dnešnímu čtenáři či spíše divákovi. Divadelní hra Jidáši, kam jdeš? nás provede od Ježíšova příjezdu do Jeruzaléma, přes soud u Piláta, Jidášovu zradu, ukřižování až po zázrak zmrtvýchvstání. Možná, že stejně jako Tomáš máte problém uvěřit, že tolikrát omletý příběh by mohl ještě něčím překvapit.

Mimo známou, katolickou rovinu, si autor dovolil představit aktéry jednoho z nejznámějších biblických vypravování jako obyčejné, cituplné lidi. Lidi, kteří pochybují a hlavně milují. Přesto však svým zpracováním nezneuctí ani nepobuřuje, právě naopak. Příběh se tak stává mnohem pochopitelnějším.

Myslím, že veršovaný text se může stát skvělým způsobem, jak přiblížit význam biblické doby třeba dětem. A dovolím si tipovat, že knížka pro ně bude stejně napínavá jako leckterá detektivka.

„Tak dlouho světem zlo s dobrem chodí, až spolu dobré zlo, zlé dobro zplodí. Ten příběh pradávný odnesl vánek,“ ale díky krásné knížce Filipa Jana Zvolského máte stále šanci se s ním seznámit a možná v něm objevit i něco nového.

 

JIDÁŠI, KAM JDEŠ?, Filip Jan Zvolský
Ilustrace: Filip Jan Zvolský
vydal Filip Jan Zvolský – ÓS TEMPORUM, v roce 2014
www.filipjanzvolsky.cz

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

 

 

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy