Jana Semelková,  Knihy

Vlaky, vagony, nádraží – svět, který láká autory a posluchače znovu a znovu

Share

 

 

Jako dítě jsem ráda pozorovala vlaky, jako máma malého kluka jsem se s ním chodila dívat na nádraží, jako teta malého synovce v tom pokračuji. Vlaky – to je cesta, vůně dálek a romantika. Tohle v sobě autobusy, auta a ani letadla nemají. Fenomén mocných strojů na kolejích vítězí a přelévá se z generace na generaci.  Stejně jako reálné nádraží a reálné „mašiny“, bavily mne i makety železnice. A stejně ráda jsem si o vlacích četla příběhy. Jako malá, větší i teď – úplně největší. Třeba takové Pohádky o mašinkách baví kluky i holky už pěkně dlouho.

Robert Drozda, autor Pohádek pana přednosty ví o vlacích a mašinách hodně – však na nádraží pracoval od mlada. Už zkraje svého působení mezi vlaky si začal vymýšlet pohádky, které vyprávěl svým dětem a později vnoučatům. Inspirací mu byla práce na nádraží. Ale v jeho příbězích se zrcadlili i příhody jeho dvou dědečků – jeden byl strojvedoucím a druhý topičem. Kdo tedy jiný by byl příhodnějším, psát o vagónech, mašinách, drezínách, návěstidlech, než právě on.

Pohádky pana přednosty si můžete přečíst, dnes však už i poslechnout. Ujal se jich režisér Jan Jiráň, pod jehož „taktovkou“ vypráví Josef Somr, co se děje na železnici. Šest napínavých pohádkových příběhů představuje přes hodinu příjemného poslechu. Josef Somr – laskavý vypravěč i hartusící mašinfíra – zdá se má železnici také rád. Každý mu věří, že byl panem přednostou a teď vnukům vykládá co a jak. Ostatně, nádražácká uniforma mu pěkně sedne, vzpomeňte na film ostře sledované vlaky podle novely Bohumila Hrabala.

Chtěla bych vyzdvihnout i podobu audiopohádek – v působivém paketu objevíte nejen CD s nahrávkou, ale i jakýsi slovníček, který objasňuje méně známé pojmy každé z pohádek. Text doplňují snímky z modelového kolejiště – největšího ve střední Evropě. Pokud po poslechu půvabných pohádkových příběhů zatoužíte vidět železniční svět jako na dlani, můžete království železnic navštívit (www.kralovstvi-zelezic.cz) a znovu si vybavit, jak to bylo třeba s výpravčím, co všechno věděl a kam se ztratily vlaky, co sice vyjely na trať, ale do cílové stanice už nedojely…

 

 

Robert Drozda: Pohádky pana přednosty; Audioberg, 2013

Zdroj: www.radioservis-as.cz, www.audioberg.cz

 

Jana Semelková

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Vlaky, vagony, nádraží – svět, který láká autory a posluchače znovu a znovu

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy