Kultura,  Tiskové zprávy

Pardubickou Malou scénu ve dvoře roztančí Jeptišky

Share

Po nedávné premiéře středověké detektivky Jméno růže, ve které františkán Vilém z Baskervillu vyšetřuje tajemné vraždy mnichů benediktinského řádu, se i další premiérový titul Východočeského divadla Pardubice odehrává za branami kláštera – tentokrát se však diváci přenesou mezi svérázné řeholnice. A protože se premiéra uskuteční tři dny před Vánocemi (21. a 22. prosince), divadlo odlehčilo žánr a divákům jako předvánoční dárek věnuje muzikálovou komedii Jeptišky, kterou na Malé scéně ve dvoře nazkoušel režisér Lumír Olšovský.

„Americkému dramatikovi a režisérovi Danu Gogginovi se podařilo stvořit dílo na nezvyklém půdorysu, na scénu přivádí pět jeptišek, které k tradičnímu obrazu klášterních řeholnic mají hodně daleko. Slouží pokorně Bohu, žijí a pracují v klášteře, ale po požití houbové polévky jejich řady markantně prořídnou. Zbylé jeptišky se musí postarat o pohřeb svých sester. Shodou okolností jim ale nevyjdou peníze a na svůj „odchod“ čeká v kuchyňském mrazáku ještě pět těl, navíc je na cestě hygienik…  Ani v této prekérní situaci však matka představená neztrácí elán a spolu se sestrami, které jen díky náhodě katastrofu přežily, uspořádají benefiční představení – každá předvede, co umí, co nezapomněla ze svého civilního života. Řeholnice nazkouší nebývale skvělou show, díky které pobaví nejen diváky, ale i samy sebe,“ prozrazuje dramaturgyně Jana Uherová. 

V rolích energických řádových sester s velkým smyslem pro humor a sebeironii se představí Jindra Janoušková, Petra Janečková, Dagmar Novotná, Martina Sikorová a Petra Tenorová.

„Muzikál Jeptišky kromě zpěvu a tance nabídne především bezuzdnou legraci, humor neboli srandu, a to kolikrát v tom nejbizarnějším balení,“ láká na premiéru režisér Lumír Olšovský a upozorňuje na další devízu tohoto titulu: „Je jako stvořený pro „komindy“ s fantazií. Když se podaří, aby si každá z naší pětice přivlastnila svoji „figuru“, strhne se mezi nimi konkurenční boj o přízeň diváků, který v ideálním případě skončí nerozhodně, a diváci z Jeptišek odejdou s příjemným pocitem, že jim prodloužily život.“

Závěrem už jen uveďme fakta svědčící o úspěchu Jeptišek – po své premiéře totiž zůstaly na programu newyorského divadla Cherry Lane celých deset let a dosáhly neuvěřitelných 3 672 repríz. Staly se tak druhým nejhranějším off-broadwayským muzikálem v historii a autor za něj v roce 1986 obdržel Cenu newyorských divadelních kritiků v kategorii nejlepší muzikál, nejlepší scénář a nejlepší hudba.

TZ

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Pardubickou Malou scénu ve dvoře roztančí Jeptišky

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy