Jana Semelková,  Knihy

Rozhlasová historie – bez pěti minut dvanáct hodin nahrávek z archivu

Share

Český rozhlas slaví v letošním roce devadesátiny a my slavíme s ním. Je příjemné, že oslavenec nejen dárky přijímá, ale i je dává svým posluchačům. Mezi takové netradiční dárky patří téměř dvanáctihodinová mp3 Rozhlasová historie. Editoři Tomáš Černý a Miloslav Turek vybrali a sestavili nahrávky z let 1923 až 2013. Jde o jedinečný projekt – dosud nikdy nic podobného nebylo v takovém rozsahu z rozhlasového archivu zveřejněno.

Editoři se v úvodu průvodního slova, v kterém jsou veškeré snímky pečlivě popsány, přiznávají:

„Upřímně řečeno: roky 1923 – 1927 ve výběru chybí. Nelze je bohužel dost dobře vykreslit zvukem, aniž bychom k tomu použili dobové komerčně vydávané gramofonové desky, což ovšem nebylo naším úmyslem. Jak známo, program Radiojournalu se v prvních letech odbavoval výhradně živě a snímky pro účely vysílání či archivace se na zvukové fólie začaly nahrávat až začátkem třicátých let. Naštěstí však byly zaznamenány – byť mnohem později – autentické vzpomínky celé řady účastníků prvních kroků naší radiofonie, a tak vás o obrázek ze stanu ve Kbelích u Prahy nepřipravíme.“

Začíná se vzpomínkami na rok 1923, kdy Radiojournal zahájil v Československu své vysílání. Pak následují dalších 115 záznamů, které mapují život v republice a současně i záběr rozhlasu. Proto nečekejte pouze proslovy politiků k té které události, či jen hlasy známých herců a hereček, ale i nahrávky z oblasti sportovní, kulturní, reportáže, veselé skeče, i různé perličky jako třeba Hlášení o stavu vody v českých tocích z roku 1983 – tuto relaci určitě všichni znali a mnozí si na ni jistě vzpomenou. Nevím jak vám, ale mně není jasné, kdo ji doopravdy poslouchal a z jakého důvodu, k čemu mu asi tak mohla být? A taky netuším, proč hlasatelé česky a německy dnes a denně deklamovali zrovna tyto nezáživné údaje…

Působivé nahrávky rozdělili editoři do pěti kapitol, které postihují zásadní epochy naší historie: 1 – Období první republiky; 2 – Období druhé světové války; 3 – období poválečné republiky; 4 – Období komunistické totality; 4 – období od sametové revoluce.

Začínáme tedy vzpomínkou na rok 1923, hned za ní následuje projev T. G. Masaryka z roku 1928 k desátému výročí republiky, pak pokračují další a další záznamy. Slyšíme v projevech Tomáše Baťu, Miladu Horákovou, Josefa Suka, Jana Masaryka, Alexandra Dubčeka a dalších: osobnosti historie, které si dokážete vybavit z dobových fotografií. Teď pronášejí své projevy, odpovídají na dotazy, jako kdyby tu byly s námi. Vedle toho rozverné skeče kopírující dobu svého vzniku, vnímáme odpovědi obyčejných lidí na dotazy reportérů z různých reportáží… I ty se snažíme si představit, dát jim tvář.  Velmi podněcující a inspirativní, věřte. Tento rozhlasový dárek posluchačům, který končí – symbolicky – inaugurací prvního přímo zvoleného prezidenta Miloše Zemana v březnu letošního roku – je dobrým společníkem třeba pro dlouhé zimní večery. A rozhodně je výtečnou pomůckou pro hodiny historie od základních škol pro školy vyšší. Určitě by se měl objevit v knihovně pedagogů nejedné školy.

Bez pěti minut dvanáct hodin, sto šestnáct záznamů, to už je pěkná porce k poslechu, při kterém si najednou připadáte v úplně jiné dimenzi; skoro se zdá, jako byste cestovali časem! A je to velmi zajímavé cestování, věřte…

 

Název: Rozhlasová historie 1923–2013

Editoři Tomáš Černý a Miloslav Turek

Stopáž: 11 hodin 55 minut

Vydavatelství: Rdioservis, 2013

Zdroj foto: www.radioservis-as.cz

Jana Semelková

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Rozhlasová historie – bez pěti minut dvanáct hodin nahrávek z archivu

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy