Jana Semelková,  Knihy

Z Vyděděnců Nájezdníci. Pokračování fantasy Bratrstvo. Opravdové čtení pro kluky.

Spread the love
Share

Kluci prý nemají co číst. Údajně mají na výběr jen velmi málo titulů. Nakladatelé zase tvrdí, že kluci nečtou, tak „klučičí knížky“ vydávají jen tehdy, jsou-li tak trochu i pro holky. Ona totiž děvčata patří k „všežravcům“ – čtou-li, pak berou skoro všechno, co má hlavu a patu.

Nakladatelství Egmont se knížek pro kluky neobává. Vsadilo na australského spisovatele Johna Flanagana, jenž prý začal psát klučičí dobrodružné romány pro svého syna, kterého chtěl přilákat k četbě. A tak se vedle úspěšné série Hraničářův učeň na pultech českých knihkupectví vloni objevily první dva díly nové Flanaganovy série – Bratrstvo.

V první velmi napínavé knize (psala jsem o ní v prosinci loňského roku – zde) nám autor představil Hala a jeho bratrstvo Volavek – osm chlapců, s kterými tak nějak nikdo nepočítal. Vyděděnci, s kterými nikdo nechtěl do party, nikdo jim nevěřil, přesto dokázali nemožné: zvítězili nad mnohem silnějšími bratrstvy v tradičním souboji šestnáctiletých skandijských bojovníků. Jenže oslavy dlouho netrvaly. K nim totiž patřila i čestná stráž posvátného kamene Skandijců – andomalu. Štěstím unavení Hal, Stig, Ingvar, Edvin, dvojčata Ulf a Wulf, Stefan a Jesper usnuli a poklad jim byl přímo před nosy ukraden piráty.

Volavkám nezbylo nic jiného, než vyplout na moře a pronásledovat pirátskou loď. Musejí získat ukradený poklad stůj co stůj, jinak zůstanou vyděděnci nadosmrti. K chlapcům se připojil i jednoruký Thorn, člověk, který kdysi dávno slíbil Halovu otci, že jeho synovi bude vždycky nablízku, že ho uvede mezi opravdové muže.

Bratrstvo Volavek vyrazilo z přístavu těsně před ničivou bouří a podařilo se mu zakotvit v zátoce, v níž hodlalo počkat na příznivější počasí. Jenže nepřízeň počasí přinesla s sebou i rozmíšky – nudící se kluci se začali mezi sebou dohadovat a škorpit a jejich bojová morálka vzala za své. Thorn to mrzutě pozoroval a nakonec se rozhodl, že musí rázně zasáhnout. Donutil Hala, aby znovu zahájili výcvik. Apeloval na něj, že v budoucím střetu nepůjde o soupeření stejně starých kluků o body, ale o opravdovou bitvu na život a na smrt.

Demoralizovaným členům bratrstva se moc do výcviku nechtělo. Hlavně se jim nezdálo, že by je měl něčemu učit zrovna jednoruký Thorn, ten Thorn, který pořád vypadá jako nuzák, dřív se povaloval v přístavu a ještě docela nedávno popíjel o sto šest. Proto Hal vyzve svého opatrovníka a rádce, aby klukům prozradil, jak to s ním doopravdy je. Thorn se tomu brání, ale nakonec odvypráví svůj příběh. A tak se kluci dozvědí, že jim radí ten, kdo dosáhl kdysi na nejvyšší metu skandijských bojovníků, že jejich učitelem je trojnásobný magtik. Jsou nadšeni, poctěni a od tohoto okamžiku poslouchají svého učitele na slovo a bez reptání.

Hal v zátoce také zdokonaluje loď a vymýšlí nové pomůcky pro boj s piráty.

Jakmile se utiší bouře, opět vyplují na moře. Pirátskou loď Havran objeví v bohatém městě Limmatu, které zlotřilci obsadili, terorizují obyvatelstvo a drancují domy. Hal vymyslí plán na osvobození města. Spojí se s dalšími Skandijci, které za proviněným bratrstvem poslal Erak Hvězdec, skandijský oberjarl, i limmatskými uprchlíky. Město se jim podaří osvobodit, ale Zavaka a jeho posádku nenajdou. Cesta Volavek tedy nekončí, musejí dál následovat toho, který je tolik potupil…

Dobrodružství jako hrom! Autor plní stránky událostmi, střídá chvilky klidu s napětím v boji. Zaměřuje se i na technické vynálezy a popisy zajímavých přístrojů, které zaujmou především hračičky a vynálezce. Jednotlivé hrdiny nevykresluje černobíle – jsou to doopravdy kluci z masa a kostí. Každý z nich má své klady i zápory. Ani Hal není jen vzorný a ctnostný. I on občas musí dostat přes prsty, aby si uvědomil, co se ještě musí naučit.

Příběhy Volavek jsou psány především pro kluky. Ti si jistě vychutnají právě spoustu technických zajímavostí a vychytávek, popisů zbraní a bojové taktiky, kterým se autor s velkou chutí věnuje. Ale na své si určitě přijdou i holky s dobrodružnou povahou. Vždyť do centra zájmu se v druhé knize dostala i dívka – v Limmatu se k bratrstvu vyděděnců připojila odvážná Lydia, která touží pomstít smrt svého dědečka a zároveň prchá před nadutým novým starostou bohatého města, jenž se rozhodl, že se právě ona stane jeho ženou. A Lydii se tohle rozhodnutí nelíbí ani za mák…

Volavky s Thornem a Lýdií, která se líbí Stigovi i Halovi, vyplouvají na další cestu. Pronásledování pirátů pokračuje:

Volavka vyplouvala a Thorn obrátil oči k nebi.

„Páni, tak tohle bude hodně zajímavá výprava,“ prohodil. (strana 410)

Název: Bratrstvo. Kniha druhá Nájezdníci

Autor: John Flanagan

Překlad: Zdena Tenklová

Nakladatel: Egmont ČR, 2012

Zdroj: www.egmont.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy