Knihy,  MB

Malý pražský chodec, básně pro malé čtenáře o stověžaté matce měst

Share

Pro malé čtenáře již od sedmi let napsal Ondřej Hník sbírku básní o Praze, kterou velmi poutavě ilustroval Jiří Votruba. Právě jeho snadno srozumitelné obrázky plné sytých barev a jasných tvarů doutvářejí spolu s básněmi úžasný celek. Školáky bezpochyby bavit bude. Navíc hravé obrázky snadno přilákají ke knížce i mladší děti, které ještě neumí číst, a rodiče jim tak mohou básničky sami předčítat.

.

Uspávanka s pražskými poklady

Abys dnes večer sladce usnula,
poví ti sama Praha proslulá
pohádku tajemnou o pokladech.

Chceš-li najít ten nejvzácnější,
musíš být tady v Praze zdejší,
musíš mít zimní slunce v zádech.

Pak teprv vejdeš do zahrady.
A musíš věřit na poklady.

Malý pražský chodec totiž snadno přilákal i mě. Když mi bylo sedm, dostala jsem od Jiřího Žáčka: Ahoj, moře. Ponechme stranou, že už to je opravdu velmi velmi dávno, asociačně jsem však snadno navázala s titulní stránkou; tolik mi připomněla mé čtenářské dětství: v popředí chlapec v pruhované tričku a za ním se rozkládá modrá plocha. Tady ale neplujeme po moři, nýbrž hledíme na noční Vltavu a Pražský hrad, Karlův most, nebe plné hvězd a srdíček. Budete se procházet pražskými uličkami, známými i méně známými místy, dostanete se na Žofín: “Na Žofíně, holenku, neznaj dámskou volenku? Ale znají, velmi dobře, to je jenom zdání, páni se sem hrnou po třech, proudem, bez ustání…”, veršuje se tu o Rudolfu II., o Strahovském klášteře, o domu U Černého slunce, o orloji a o mnohém dalším.

Golem a básníci

Golem šel kolem
a všechno kácel
vždyť to byl Golem,
a ne Skácel.

Básníci totiž,
a v tom je potíž
na rozdíl od Golemů
v starých městech,

jsou příliš jemní
ve svých gestech…

Pravda

Orloj už by dneska
nikdo nedoved,
ani žádnej stavař,
ani doktor věd.

 

Autor básní, Ondřej Hník, je vysokoškolským pedagogem. A jak uvádí jeho životopis, je také milovníkem dobrého vína, tance a života. Píše prózu a poezii pro děti, publikuje v literárních časopisech a v alamanších. Vydal sbírku básník Přijel jsem zasadit strom, Můj Betlém, nebo Myší výprodej. Získal řadu literárních cen.

Jiří Votruba je známým českým malířem, grafikem a ilustrátorem. Jeho obrázky nesou charakteristický rukopis, snadno je identifikujete od ostatních autorů. Ilustruje nejen knížky pro děti, ale také vystavuje po celém světě. K dalším jím ilustrovaným dětským knihám patří např. Pan Buřtík a pan Špejlička od Z. Svěráka, nebo knížku Pavla Žišky Neříkejte teleti.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy