Spread the love

Pavlína Brzáková: Hlas a dech čínské zpěvačky Feng-yün Song

Možná by to nikdo na první pohled v této knize nečekal. Obsah je však doslova terapií pro duši, která tápe ať už sama v sobě, nebo v partnerských vztazích. Čínská zpěvačka Feng-yün Song se tu dělí o své celoživotní učení, vzdělání, moudrost a také o svůj život. S ní si přeberete svůj život a vztahy.  Její slova jsou jako aha efekt. Víte je, cítíte je, víte, že jsou pravdivá, ale často podle nich nežijete.

Kniha má více rovin

Řekla bych, že předmluva je naprosto bombastická, naladila mě, už jen tím za jak lidských, příjemných podmínek kniha vznikala, souznění autorky a ženy, o které kniha je. Psala ji novinářka a současná šéfredaktorka měsíčníku Regenerace, Pavlína Brzáková  a rozdělila ji do dvou částí. První je životopisná a velmi zajímavě nás provede samotným životem Feng-yüng Song, jejím dětstvím, které prožila v Číně a nit odlišné kultury se potáhne i druhou částí, která je věnována samotné autoterapii hlasem a dechem.  Obrovská duchovní síla a moudrost jejích slov vás často zastaví v běžném životě a hlavně, už jen takto, při četbě si uděláte mimoděk docela slušnou vlastní terapii. Dechem, hlasem, inventuru svého života. Účty to mohou být lecjaké.

Ale tohle jsem popravdě, netušila, v předmluvě bylo ve vší její síle přece jen skryto to, co najdete na následujících stránkách.

Dotýkáme se čínské medicíny…dotýkáme se psychiky

A souvislosti jsou to různé. „Lidé sice přicházejí na seminář ladit hlas, ale ve skutečnosti řeší život. Přivádí je „hlas srdce“, protože „mají něco na srdci“, důležitou otázku. A často je touto otázkou ženský a mužský princip, který se v jejich životě projevuje nějakým nesouladem.“

Partnerským vztahům je tu věnována v podstatě většina knihy, protože pochopením vlastního principu docházíme k rovnováze a zdravému vztahu (zdravým požadavkům) se svým partnerem.

Znáte hlas zpěvyčky Feng-yün Song?

Nejvíce mě na tom bavila právě ta východní kultura, ten zcela jiný pohled, jiný, než je prezentován v mnoha knihách jako moderní a komerční.  Styl, jakým je kniha napsaná, je důrazný, ale není vtíravý. Je vám, jako by ta úžasná a velmi zvláštní čínská žena stála pokorně vedle vás a promlouvala k vám. Hladila vás svými slovy a dodávala sílu žít.

Pochopit, že život je přímočarý, tak „proč si ho tak komplikujeme,“ je asi to, co si z knihy můžu vzít navždy. Je v tom celá moudrost lidského bytí. Nacházet moudro v hlasu a dechu, koho z nás, ze západní kultury, by to napadlo?

A navíc – mystika ženského a mužského principu – je pro mě natolik fascinující, že tuto knihu musím přečíst ještě jednou. A jsem si jista, že v ní najdu opět něco nového.

Profily autorek:

Feng-yün Song

Zpěvačka a hlasová pedagožka, která se narodila v Číně. Od dětství se učila pekingské opeře rodové školy Šang. Vystudovala bohemistiku na FFUK v Praze, absolvovala s doktorátem (PhDr., CSc.). Od roku 1994 aktivně působí na české kulturní scéně.  Vydala několik hudebních alb. Podílela se na řadě hudebních a divadelních projektů. Je zakladatelkou hudebního festivalu Songfest.cz.

Studuje evropský klasický zpěv, zkoumá a porovnává různou hlasovou kulturu a techniky. Cvičení tchaj-ťi a čchi-kung se věnuje přes třicet let. Zabývá se přírodní prevencí a kultivací těla: dechovou rehabilitací a tonální terapií čchi-kung číselnou akupunkturou a diagnostikou I-ťing.

Pavlína Brzáková

Vystudovala obor etnologie na FFUK, kde získala doktorát. Zabývá se studiem kultur sibiřských pastevců. Vydala dvě knihy sibiřských pohádek a příběhů – Goromomo goroló  – vyprávění sibiřských Evenků (1996) a Jamtana – vyprávění sibiřských Něnců (1997). V roce 2000 vyšla její novela Stíny na kupecké stezce a kniha Goromomo goroló – Davnym davno na území Evenského autonomního okruhu, již napsala v ruštině spolu s ruským lovcem Vitalijem Voronovem. Poté následovala mytologie Cesta medvěda (2002), román Dědeček Oge – Učení sibiřského šamana (2004), obnovené vydání prvních sběrů Až odejdu za horu (2004) a sibiřský cestopis Modřínová duše (2005). V roce 2006 vyšly její příběhy pěti světadílů Co přináší vítr a v roce 2008 volné pokračování románu Dědeček Oge s názvem Dva světy. Je spoluautorkou knih Květa Fialová – Štěstí tady a teď (2009) a Květa Fialová – Zákony štěstí (2010). Pro děti napsala pohádkový příběh Helinda a Klekánice (2009). Je spoluautorkou knihy Ze mě – Cesta blázna a vnitřní svět Jaroslava Duška (2011). Působí jako šéfredaktorka měsíčníku Regenerace.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2013, www.eminent.cz

Renata Petříčková

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]