Share

Gabriela Demeterová (housle)

Marian Roden (mluvené slovo)

Luděk Šabaka (klavír)

 středa 13. 2. 2013 od 19:00

Měšťanská beseda, Kopeckého sady 13, Velký sál. Plzeň.

 

Na středu 13. 2. se v Měšťanské besedě chystá jeden z vrcholů letošní sezóny klasické hudby – koncert houslové virtuózky Gabriely Demeterové s názvem „Ludwig van Beethoven: Hudba duše a génia“. Hlavní myšlenkou recitálu je přiblížit českému obecenstvu jednoho z největších skladatelů klasické hudby, jeho slavné sonáty pro housle a klavír, ale také jeho duši a lidský rozměr v dochované soukromé korespondenci interpretované vynikajícím divadelním a filmovým hercem Marianem Rodenem.

Program je rozdělen na dvě části. V první se bude pravidelně střídat mluvené slovo s úryvky skladeb. Druhou část zahájí mluvené slovo a zakončí kompletní Kreutzerova sonáta. „Hudba v programu ale určitě převažuje,“ říká manažer projektu Roman Janků. Úryvky z Beethovenovy korespondence přednese divadelní a filmový herec Marian Roden. Gabriela Demeterová ho přizvala ke spolupráci, aby se slavná díla stala melodramem, který poodhalí celou Beethovenovu osobnost.

Recitál, který vznikl v létě, navštíví od února několik českých i slovenských měst.

„Projekt byl připraven pro Klášterní hudební slavnosti na severní Moravě a uveden tam byl v Jeseníku, Šumperku a Zábřehu. Na podzim jsme vyhodnotili, že jsme schopni s ním objet i další koncertní sály,“ doplnil manažer s tím, že zájem o pořad projevují i některé zahraniční ambasády.

Gabriela Demeterová po projektech, které v minulosti prezentovaly hudbu W. A. Mozarta, H. I. F. Bibera, či aktuálně vydaném CD s kompletní nahrávkou cyklu Opella Ecclesiastica českého barokního skladatele J. A. Plánického, přichází s hudbou, která se dotýká  klasicismu a předznamenává romantismus. Svou osobitou interpretací a výjimečnými hosty zprostředkuje českému publiku nádheru a nesmrtelnost hudby německého velikána Ludwiga van Beethovena. Intenzivnímu studiu tohoto autora se Gabriela Demeterová věnuje již mnoho let.

Marian Roden pochází z rozsáhlé herecké rodiny. Vnuk Karla Rodena, syn Karla Rodena a o dva roky mladší bratr Karla Rodena ml. absolvoval v roce 1995 konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze. Je  skvělým hercem především divadelním, ale má za sebou i zajímavé role v televizních filmech (Maryška, Křišťálek meč…) a seriálech (Život na zámku, Šípková Růženka, Letiště, Strážce duší), ale i na filmovém plátně (Oběti a vrazi, Kanárská spojka, Vaterland – Lovecký deník, Kytice, naposledy v Jakubiskově historickém velkofilmu Báthory a filmech Bobule, 2Bobule, Perfidia). Zvlášť pro ztvárnění historických postav má ostatně mnohé předpoklady vycházející i z jeho vznešených zálib. Celý život je milovníkem koní a loveckých psů a je také vynikajícím drezurním jezdcem.

Luděk Šabaka na sebe upozornil již v dětství vítězstvím v mezinárodní soutěži „Virtuosi per Musica di Pianoforte“. Během studia na Pražské konzervatoři v oborech klavír a skladba získal laureátské tituly ve většině významných československých soutěží. Na AMU se začal soustavně věnovat komorní hře, jeho repertoár v tomto směru je rozsáhlý. Vystupuje s řadou předních zahraničních i domácích umělců, pravidelně spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. Pedagogicky působí od roku 2003 na Konzervatoři v Plzni, v letech 1989 – 2009 též působil na Konzervatoři v Praze. Počínaje školním rokem 2009 – 2010 vyučuje na pobočce ZUŠ v Sázavě, na jejímž založení se spolupodílel.

Po skončení koncertu v Měšťanské besedě se uskuteční autogramiáda.

Vstupenky jsou stále k dostání v Informačním centru na náměstí Republiky, v Měšťanské besedě v Kopeckého sadech a prostřednictvím www.plzenskavstupenka.cz.

TZ, Mgr. Daniela Vítová, DOMINIK CENTRUM, s.r.o.

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]