Share

Vladimír Franz. Foto: Jakub Hussar

Internetový portál idnes.cz, si předběžně vyzkoušel náladu svých čtenářů s blížícími se prezidentskými volbami. Lidé mají možnost zvolit si v anketě svého prezidenta a v prvním kole zvítězil Vladimír Franz.

Jako správná konzerva, které táhne „už na čtvrté bago“ (vzpomněla jsem si na dávnou hlášku Lucie Bílé v jejím pořadu Lucie na bílo), jsem si nejprve říkala, že by asi nebylo důstojné, aby náš budoucí prezident byl tak výrazně potetovaný; nedej bože, že se mu po internetu přezdívá Avatar.

V duchu jsem kompromisně byla s to přijmout, že by mohl mít nějakou tu „tajnou kérku“ na ramínku či na jiné i intimní partii, ke kterým by se všeteční novináři nedostali. Na druhou stranu – on by jim to nějaký ochotný člověk, toužící po patnácti minutách slávy s radostí za mrzký peníz oznámil. A skandál by byl na světě.

Takže proč hledat nějaký drobný obrázek, když lze od začátku a veřejně vystavit na odiv celou modrou tvář.

Nakonec jsem si vlastně uvědomila holou skutečnost. Koho tady zajímá, kdo je a jaký je Vladimír Franz, pokud zrovna hovoříme o volbě prezidenta republiky? Všechny na první pohled zaujme jen to tetování a pouze a jen to komentují. Jsme schopni se dostat pod povrch?

Ti, co ho volili na idnes.cz už to zvládli. Ač to bylo ze skutečného přesvědčení nebo z recese. Seděla jsem nad těmi výsledky a divila se, že můj favorit se nevydrápal ze stínu předchozích ani na několik mdlých paprsků slunce.

Jaký má Vladimír Franz program? K mnoha jeho názorům a videím se můžete podívat zde. Mrzí ho, že „jsme rezignovali na vzdělání“, chce Českou republiku jako sebevědomého člena EU a nepovažuje zavedení eura za aktuální téma, chce odluku církve od státu a vrátit to, „co bylo ukradeno“. Každý člověk by měl na sobě soustavně pracovat a zdokonalovat se. „Jsem pomalý chodec. Naložil jsem si dost, něco uzrálo, něco teprve dozraje a jsou dozajista věci, které nedozrají nikdy – to je riziko.“ Překvapil mne jeho sociologický průzkum, kdy v Mostě bydlel s Romy, kdy na hlavním nádraží v Praze strávil několik nocí s propuštěnými po prezidentské amnestii. „Stejně jako když Dostojevskij psal Bratry Karamazovi, také se pohyboval mezi národovolci. To ale neznamenalo, že doma pěchoval bomby a psal letáky, ať někdo odpráskne cara, že.“ A tak dále. Tohle nemá být článek o předvolebním programu Vladimíra Franze, ani pro jeho horování.

Prakticky tu jde o můj boj. Nebo o váš.

Evidentně je Vladimír Franz vzdělaný, inteligentní a oblíbený kandidát, přinejmenším podle výsledků průzkumu idnes.cz.

Ale proč stále my ostatní „vytahujeme“ to tetování? Protože je tak „viditelné“, zřejmé, do očí bijící? A kruci, proč ne! Také jste si všimli, že svět je otrávený dosud zavedenými standardy? Že lidé sic pomalu, ale stále hlasitěji křičí po změnách? V USA to ukázali před lety a teď znovu. Zvolili si prvního černého prezidenta. A dvakrát po sobě. Vladimír Franz – a právě díky svému zjevu – vzrušuje celý svět. Všiml si ho Daily Mail, Abcnews a další (např. ABCnews). Možná tu je další šance.

Václav Havel řekl něco v tom smyslu, že každých dvacet let se tu děje nějaká zásadnější změna. Silnou změnou proti proudu byl i on. Tehdy mi bylo čtrnáct let a taťka doma u Svobodné Evropy křičel: „Jo, Havel bude prezidentem!“ A já mu jakožto hezky vzorné dítko odvětila: „To nebude! Copak by mohl být prezidentem někdo, kdo byl ve vězení?“ Jako bych nevěděla, že si tam pobyl i Husák. Jenže Havel, to byl jiný kalibr. Možná bychom si nakonec měli zvolit „potetovaného“ prezidenta a ukázat tak unifikované byrokratické EU, která dbá i na tvar banánů a nejradši by znormovala všechno v lidském životě, protože běžný člověk nemá tolik rozumu, aby si zvolil nejlepší cestu, že nejsme na tu bezpohlavní unifikaci i co do vzhledu politiků vůbec zvědaví. (Mně to připadá jako jakási evropská verze islámského práva – islámské právo reguluje veškeré projevy lidského chování, dokonce i včetně těch, které rozebírají vykonání potřeby). Nikde není psáno, jak má politik vypadat, ale jak to všichni bezpečně víme.

Svým způsobem to je jít proti proudu, ale neznamená to všechno kolem sebe bořit, ale jen klást otázky.

Skutečně musí být všechno tak strašně „nalinkované“, protože nejsme schopni/nechceme mít vlastní „rozumný“ názor? Nemusí to být nakonec vůbec Vladimír Franz, ale přinejmenším by nás to mělo nakopnout k tomu, že každý z nás je důležitý a vzhled není důvodem k diskvalifikaci.

MB

  1. Roman Jelínek says:

    Moc hezky napsané, do ledna času snad dost, aby začali lidé poslouchat a ne jen koukat.

Comments are closed.