Holčičí blog,  Knihy

Lze poznat pravou lásku jen podle typu objednané kávy? Recenze: Espressologie.

Spread the love
Share

Kristina Springerová, Espressologie. Nakladatelství CooBoo ve společnosti Albatrosmedia, a. s. 2012.

Velké extra silné latte s odtučněným mlékem

Typické kafe pro nafoukaného pitomce trpícího nedostatkem sexu. Očekávej, že mu z pusy vypadnou samý pitomosti. Jakžtakž ucházející tělo, sneslo by trochu víc cvičení. Děsnej šatník. Teatrálně zírá na ženskou s umělýma prsama, která vchází dovnitř. Asi si ublíží, jak se kroutí, aby na ni…

„Promiňte,“ ozve se zákazník a přistoupí k pultu. Rychle přestávám zapisovat a zastrčím zápisník do police pod kávovarem.

„Omlouvám se. Jaké máte přání?“ pronesu tím nejochotnějším tónem baristky v Coffee Joe.

„Jane?“ čte z mojí jmenovky a myslí si, jak je hrozně osobní a milý, když mi říká jménem. „Dal bych si velké extra silné latte s odtučněným mlékem.“ Usmívám se pro sebe. Bože, jak jsem tak dobrá. Dostávám se do stadia, kdy u většiny zákazníků uhodnu od pohledu, co si objednají. Popadnu velký bílý papírový kelímek, do kolonky Mléko vepíšu OTČ, do kolonky Káva vepíšu EXTRA a postavím kelímek na lesklý stříbrný stolek, aby mohla Sára, druhá baristka, která dnes chystá kávy, začít. Namarkuju objednávku na pokladnu a vzhlédnu.

„Čtyři dolary osmdesát pět centů,“ oznámím s hraným úsměvem.

„Mám pětidolarovku?“ ona nato. „Drobné si nechte.“ Ty jo! To mi teda opravdu pomůže zaplatit školný.

„Děkuji, pane. Káva bude za okamžik.“ Muž zamíří k pultu, kde se vyzvedávají objednávky, a postaví se tak, aby mohl zase sledovat ženu s umělýma prsama. Sára vychrstne do připraveného kelímku první dávku oespressa.

„Co si to pořád zapisuješ?“ zašeptá. Vrhnu na ni pohled a položím si ukazováček na rty, abych naznačila, že jí to hnedka povím, jen co zákazník odejde od pultu. Sára na espresso nalije čerstvě ohřáté mléko a připlácne vrstvu pěny.

„Velké extra silné latte s odtučněným mlékem,“ zavolá, třebaže muž stojí půl metru od ní. Prostě to tak musíme dělat. Firemní pravidla. Muž krátce odtrhne pohled od prsaté ženské, podívá se na Sáru a popadne kávu. Uvědomujou si vůbec tihle chlápci, jak vypadají? Odplíží se od pultu, uvelebí se v jednom velkém pohodlném modrém sametovém křesle a dál zírá. Ježíš, určitě tu ženskou donutí, aby vstala a odešla. Za pár vteřin to taky udělá a on na ni ještě mrkne.

„Tak co si to píšeš?“ zeptá se Sára znovu.

„Nic důležitýho. Jen takový poznámky. Dalo by se říct, že provádím jakýsi průzkum.“

„A co zkoumáš?“

„No lidi. Prostě lidi,“ vysvětluju. „O nic nejde, na mou duši. Jen mě to prostě baví.“

A sedmnáctiletá studentka Jane, která si takto přivydělává v malé kavárně, toho o lidech ví skutečně hodně. Věděli jste, že se dají různé lidské povahy identifikovat už jen podle toho, jakou si vyberou kávu? Může to vypadat jako šílenství, ale Jane to vychází. Pak dá dohromady několik párů na základě své teorie a ejhle – ono jim to klape. Její espressologické schopnosti se provalí a všichni z města k ní chodí na rady. Je perfektní dohazovačka.

Ale ještě je tu Jane – a ta k sobě nikoho nemá. Takže najde pro sebe vhodnou partii?

Jane školu dost zanedbává, za to úspěchy sklízí v kavárně. Na rozdíl od jejího šéfa, Dereka, který je pořád naštvaný a žádné rande mu nevychází. Kluk, který se jí líbí, je pěkný mizera. No, nevadí, u ostatních lidí se párování daří. Snad. A Derek toho hodlá pořádně využít ve svůj prospěch.

A je to vůbec tak jednoduché? Mohou spolu dva lidé žít jen proto, že jim chutná stejné kafe? A co vy? Jakou kávu preferujete? Kam by vás Jane zařadila? Pokud jste zvědaví, pak stojí za to nahlédnout do espressologické poradny, respektive do knížky Kristiny Springerové – Espressologie. A i když máte raději „čajíček“, příběh z kavárny vás jistě mile pobaví. V nabídce je bezva nenáročné holčičí čtení, u kterého jsem já osobně vypila několik hořkých půllitrových instantních káv bez mléka. Nicméně pro takovou „chudou“ kávu lidé do kavárny nechodí…

Když otočíte knížku, máte pocit, že jste si na zadní straně obalu zapomněli vlastní šálek. Pěkně se tu vyjímá hnědý obtisk jak od mokrého hrnku – bezvadný nápad! Otisky mokrých šálků jsou také na začátku každé kapitoly.

MB/KJARA

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy