Share

Nakladatelství Fragment vydalo další hravá leporela pro nejmenší, tentokrát s motivy klasických říkanek a písniček: Paci, paci, pacičky a Prší, prší, jen se leje.

Autorkou těchto roztomilých a dětem snadno srozumitelných kreseb je česká ilustrátorka Hanka Veselá (34).  Přiznává, že jí kreslení bavilo už odmalička.

„V šesti letech mě rodiče přihlásili do LŠU, protože se jim zdálo, že bráška hezky kreslí, tak aby tam nechodil sám :-). On přestal a já malovala dál,“ říká Hanka Veselá.

Ne každý má však to štěstí, že může svůj koníček proměnit v zaměstnání nebo živnost. Dělat skutečně to, co by ho bavilo.

Přestupem ze základní na střední školu se i u Hanky Veselé mohlo zdát, že kreslení zůstane pouhou zálibou pro volné chvíle. Rodiče se báli, že by dceru tento koníček neuživil, a tak ji přihlásili na SPŠ grafickou, technický obor polygrafie. „V podstatě jsem to přetrpěla,“ říká Hanka Veselá.

Po maturitě nastoupila do grafického studia. „Dělala jsem grafiku, a když bylo potřeba, sem tam jsem něco nakreslila. Postupně jsem se dostala zase ke kreslení a našla jsem si práci, kde jsem toho mohla využít.“

Kariéru profesionální ilustrátorky nastartovala v reklamní agentuře. Možná ani nevíte, že některé obrázky Hanky Veselé zdobí různé cukrovinky, jako bonbony a čokolády. Po čase dostala odvahu se osamostatnit a v té době ji rovněž oslovilo nakladatelství Fragment s nabídkou ilustrací dětských knížek.

Jak můžete vidět, nápad to byl bezesporu výborný a výhra hned na všech stranách – Hanka Veselá může kreslit, věnovat se tomu, co ji skutečně baví, nakladatelství Fragment získalo výbornou ilustrátorku, jejíž obrázky jsou dětskému čtenáři tolik blízké. A děti získaly pestrobarevné knížky, jež je doprovází od nejútlejšího dětství.

Oficiální stránky Hanky Veselé jsou zde.

Podívejte se na její další knížky, které vyšly v nakladatelství Fragment

Ukázka z knížky Zvířátka: