Knihy,  MB

Vážné podezření – opravdu velmi (!) vydařená detektivka pro mladší čtenářky.

Spread the love
Share

Barbara Wendelkenová, Vážné podezření. Nakladatelství Fragment 2012.

Vážné podezření je holčičí detektivní čtení, které mne opravdu velmi potěšilo. Autorka, původně pracovala jako dětská zdravotní sestra a nyní si užívá poklidného venkovského života. Vydává knihy pro děti i dospělé a má geniální schopnost psát jazykem mladších školaček.

Když jsem četla Vážné podezření, měla jsem skutečně pocit, jako by mi příběh vyprávěly dvě dívenky. Každá byla jiná, měla jiné zájmy, pocházela z jiného prostředí. Spojuje je přátelství a příbuznost – jsou sestřenice. Jedna je posedlá entomologií a arachnologií. Sic to zní příliš vědecky, znamená to jen, že se jí prostě líbí všichni broučci, motýli, ale i pavouci, zatímco ostatní se jich štítí. S nadšením je pozoruje a zachraňuje kdejakému osminohému drobečkovi život vysvobozením z auta do přirozeného prostředí – opatrně na keř, ať se mu nic nestane. S sebou vozí lexikon hmyzu a díky němu mnoho těchto drobotin nejen obdivuje, ale umí i od sebe rozeznat a pojmenovat.

Druhou kamarádku popadá panika, jakmile ve svém pokoji nalezne pochodujícího brouka, kterého si tam na krátkou dobu odložila její sestřenice, jež zatím běžela pro fotoaparát. Tahle miluje slepice a kouzlení. Hlavně pro to, že bydlí ve vesnickém domku, jemuž přezdívá Marmeláda. Stará se zde o kuřata a slepice spolu se svým kamarádem Filipem, na kterého má – jen tak mezi námi – pořádný zálusk a plánuje si velkou budoucnost.

Jsou to úžasné děti, které se volně pohybují v přírodě a po vesnici, zbytečně nikde pasivně nevysedávají a nádherně prožívají své dětství. A k nim přináleží i starší sestřenice, která díky pubertě se zamilovala do černé: vlasy si obarvila na černo, rty si líčí černou barvou a touží mít vlastní pokoj vymalovaný rudou barvou s černým kobercem.

Autorka neopomenula dát každému, kdo se třeba v knížce jen mihne, vlastní individualitu. Nejsou to jen figurky, zapadající do příběhu, jsou to všechno jedinečné osobnosti.

Stane se, že při charitativní sbírce jsou všechny vytěžené peníze ukradeny. Veškeré podezření padá na Filipa, který se měl o kasičku s penězi postarat. Nikdo nevěří, že to Filip neudělal, ani policie. Není divu, všechno svědčí proti němu. Nedělám si iluze, za takových okolností by to jistojistě i naši úředníci uzavřeli. Holky však chtějí očistit Filipovo jméno. A zatímco tedy všichni nad podezřelým již zlomili hůl, ony pátrají podle určitých indicií na vlastní pěst.

Je to však čistá a bezpečná hra. Pohybují se po známém prostředí, mezi svými spolužáky a jejich rodinami. Nemusí se nikde krčit a bát se jakýchsi „velkých zločinců“. Postupují tak, jak by skutečně postupovaly dvě malé holky, které chtějí pomoci kamarádovi. Mnoho stop je falešných a mnoho závěrů jsou jen spekulace, ale holky to nevzdávají. A zvítězí.

Tuhle knížku stojí za to si přečíst. Je doporučována čtenářkám od devíti roků. Doporučila bych ji každé důvtipné školačce na prvním stupni základní školy.

Nyní mám před sebou další díl – Odhalené tajemství a jsem moc zvědavá, jestli budu stejně nadšená jako z Vážného podezření. Už se nemohu dočkat.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy