Knihy

Jak by zněla “Zlatá Praha” od Ivana Mládka po změně tras MHD? “Zbloudilá Praha”?

Spread the love
Share

Ivan Mládek si v roce 1977 prozpěvoval o Brně jako o zlaté lodi, kam se běhá za hezkými  a mladými děvčaty. A aby to hlavnímu městu nebylo líto či na popich Brňákům o devět let později vytvořil větší chloubu pro Prahu. V roce 1986 si tedy vesele prozpěvoval:

„Zlatá, zlatá, zlatá je Praha,
marná, marná, marná je snaha
najít, najít zlatější město,
kdo dál hledá, divný Čech jest to.
Zlatá, zlatá, zlatá je Praha,
k hvězdám, k hvězdám, k hvězdám až sahá
sláva jejich věží a dómů,
kteréž chloubou Čechů i Rómů.

Ale uběhla už dlouhá doba. A možná by v roce 2002 byl text přepracovaný v kompilaci s Brněnskou lodí, neboť Praha se potápěla pod stoletou vodou. A o dalších deset let se Praha znovu nenudí a změnila trasy MHD. Pražáci, kteří každé ráno ospale vstali do nového dne, nyní nemohou  již mdle dojít na zastávku a automaticky nastoupit do svého známého spoje, ale musí být ve střehu a volit správně. Předpokládal se kolaps, vystavovaly se vtípky na sociální síti a dále na internetu, ale nakonec většina deníků uvedla, že lidé situaci zvládli a problémů bylo jen pár.

Zdroj: OLoL – Křesťanská komunita Panny Marie Lurdské (Our Lady of Lourdes)/Facebook

Pražská integrovaná doprava si vytvořila i vlastní facebookovské stránky se sarkastickým názvem celé kampaně Vždyť to jede jinam! Podobně chytlavý titulek má také Blesk ve včerejším vydání: „Chyť ho, když to dokážeš!“ Reaguje na situaci, kdy cestující přebíhají mezi jednotlivými a přitom stále stejnými autobusy. Ostatní média ke stejnému problému již neuvádějí takové přesně vystihující nadpisy.

Jednu chvíli cestující musí vystoupit z autobusu číslo 191 a uběhnout jen pár metrů, neboť stejný autobus se o téže metry přesune, přehodí číslo na 143, nabere zpátky tytéž cestující a pokračuje s nimi dál v cestě. Zábavné? Jak pro koho. Podle mého názoru je však důvod této na první pohled nelogické věci zřejmý: málo sportujeme, zřídka kdo si dopřeje ranní rozcvičku a takové drobné přebíhání lidem po zdravotní stránce jen prospěje – pokud se vyhnou vdechování výfuků.

Důvodem změn je ušetřit peníze, i když se trošku pocuchají nervy. Všichni si museli dopředu zjišťovat, jak pojedou do práce a do školy, jinak by začátek školního roku dopadl hodně dramaticky.

Ale jak by asi reagoval Ivan Mládek na tyto změny? Mohlo by to být třeba takto? (ve vší skromnosti, neboť jak známe jeho geniální recesistický talent, určitě by to napsal mnohem lépe než jsem já sama schopna vytvořit po ránu)

„Zlatá, zlatá, zlatá je Praha,
marná, marná, marná je snaha
najít, najít cestu správnou
tou integrovanou dopravou.
Zlatá, zlatá, zlatá je Praha,
k hvězdám, k hvězdám, k hvězdám až sahá
hlasitá slova cestujících,
jež chodí pěšky po ulicích.

Ivan Mládek, který letos oslavil své sedmdesátiny, vesele však baví české publikum dále. Patří nejspíš k nejslavnějším českým „bendžistům“ a je autorem více než 400 písní. Ty nejpopulárnější naleznete v jeho zpěvníku. Napsal také řadu humoristických a recesistických povídek a pohádek, baví ho legrace všeho formátu: vtipy, estrády a v poslední době jste ho mohli vidět na TV Barrandov v sitcomu Cyránůmv ostrov a Noha 22. V nakladatelství Fragment vyšly také Mládkovy fejetony.

Ve Zpěvníku naleznete mimo jiné: Černá hodinka, Děvče ze samoobsluhy, Jožin z bažin, Koukejte vycouvat, Linda, Na severním pólu, Neopatrný křeček, Pojď se mnou, brouku, Rychlík jede do Prahy, U požární zbrojnice, Zpívající řezník a mnoho dalších hitů.

Máte už všechny zpěvníky?

„Neopouštěj staré známé pro nové“, i když máš „Oči sněhem zaváté“. Zpěvníky plné hitů.

Ty jsi má, levandulová, a mnoho dalších hitů ve Zpěvníku Petra Hapky a Michala Horáčka

Zpěvník Jana Nedvěda. Písnička Podvod jako ukázka.

Básník, písničkář, rebel, takový byl Karel Kryl. Znovu vyšel jeho zpěvník.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy