Knihy

Ty jsi má, levandulová, a mnoho dalších hitů ve Zpěvníku Petra Hapky a Michala Horáčka

Spread the love
Share

Na tvářích stopy noci probdělé
Z hospod se trousí strážní andělé.
Nemůžou lítat, jsou dost při těle
A chodí nešikovně.
Přesto se snaží každé pondělí,
Aby si aspoň matně vzpomněli,
Kam se jim jejich lidé poděli.
Ach, proč jen nešli rovně.

Z řady dalších zpěvníků z nakladatelství Fragment patří zpěvník nerozlučné dvojice Petra Hapky a Michala Horáčka.

Šansoniér Petr Hapka složil řadu hitů, zejména pak pro Hanu Hegerovou, ale také pro Lucii Bílou, Karla Gotta, Waldemara Matušku, Václava Neckáře a další. Přesto to není jen hudba pro populární zpěváky, podstatně více se věnuje skládání scénických skladeb, umění zvukově podbarvit filmy.

Spolu s básnickým géniem Michalem Horáčkem vytvářejí neopakovatelné, jedinečné a textově do duše zabodávající se songy, které i přes složitost veršů vám na dlouho utkví v hlavě.

Není to však jen psaní textů, čím je Michal Horáček podvědomě známý. Role, která ho finančně zajistila, nemá s uměním nic společného. V roce 1968 vstoupil na dostihové závodiště a v roce 2004 prodal sázkovou kancelář Fortuna.

Kocour se schoulil na tvůj klín
U nohou spí ti dalmatin
v pozici lvů, co zdobí banku.
I sama noc má na kahánku,
jen ty se ještě bráníš spánku
a síle starých vín.

Nicméně slovům vládne neopakovatelnou silou. Mají svůj půvab, jadrnost a bol. Mnohdy mám pocit, že když poslouchám texty písní, jako bych slyšela hlas bary vyčerpaného muže, který již dávno překročil střední věk a hledí na svět skrze šedivý dým drahých doutníků. Vidí ho však v těch temnějších barvách. Chodí pozdě spát a vstává, až když již u sousedů cinkají lžíce o talíře. Jemu však oběd nikdo neuvaří. Snídaní budiž mu cigareta a vyčpělé dno sklenice se starým vínem. A když ucítí vůni květiny, vzpomene si na ženu, která ho jen tak letmo minula jeho životem. Než padne noc, sedí v proutěném křesle, znovu hledí přes ten dým skrz špinavá okna do denního slunce. Vidí, jak na hřišti skáčou malé děti. A on si je při tom vědom, že na něho už čeká jen stáří.

Subjektivní dojmy z textů se pak rozpoltí, když člověk spatří charismatického stále se usmívajícího Michala Horáčka. Jako by ta slova vyvěrala z někoho zcela jiného. Michal Horáček na mne působí optimistickým volným duchem, který nasává plnosti dnů. A stáří ve smyslu únavy a vyčerpání jako by ho navěky muselo minout obloukem. Jako stín možná samo padne vyčerpáním na chodník za jeho patami, neboť ho nemá šanci dohnat.

Nechte se unášet největšími hity Petra Hapky a Michala Horáčka. Můžete si přehrát písně z not, zazpívat či jen zaveršovat texty. Notový zápis je doplněný o akordy. Součástí knihy jsou také prstoklady kytarových akordů.

Mezi písněmi naleznete například Bude mi lehká zem, Citová investice, Kocour se schoulil na tvůj klín, Levandulová, Rozeznávám, Stáří, V penzionu Svět, Žít a nechat žít a mnohé další. Celkem 42 nezapomenutelných songů.

U nás doma nejvíc zní: „Ty jsi má, levandulová, úplně celá celičká levandulová, nádherně levandulová, hm, levandulová.“

Další zpěvníky:

Zpěvník Jana Nedvěda. Písnička Podvod jako ukázka.

Básník, písničkář, rebel, takový byl Karel Kryl. Znovu vyšel jeho zpěvník.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy