Spread the love

Jonathan Herring, Jak efektivně zvládat hádky v každé situaci. Grada. 2012.

Někteří lidé se hádkám vyhýbají, jiní je cíleně vyhledávají. Ti první se možná bojí  prohry či zbytečných konfliktů. Ti druzí třeba chtějí ukázat protějšku, kdo je tady silnější.

Tak jako tak – každá dobře vedená hádka může být zdravá. Pročistí napjaté ovzduší, obohatí nás o další informace, ukáže naši schopnost, jak (ne)umíme zvládat kritické situace. A při správném vedení nám dopřeje vítězství a zdravě přátelskou atmosféru.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Je třeba si uvědomit, co od hádky chceme, neboť výbušná situace, kdy kolem sebe prskáme cokoliv, jen abychom toho druhého ještě více naštvali, nikam nevede.

Tyto nástrahy jsou však všude kolem nás. Může to být náhodná situace venku, ale také hádka s manželem nebo s dětmi. Autor však ve slově „hádka“ eviduje i jiné formy, jež by se daly pojmenovat „diskuse“ a „vyjednávání“. Ptá se: umíte si říci o zvýšení platu? Dokážete při pracovním pohovoru, prezentaci, diskusi obhájit svůj názor? Umíte se pohádat a neztratit přitom přátele?

Herringovi nejde o faktické pravdy, ale o schopnost prosadit své stanovisko, umět si hrát se slovíčky, být sebevědomí a mít po ruce připravené argumenty. Naslouchat druhému, podrobit kritice jeho i své body hádky, ale vždy systematicky, abyste neodešli jako poražený protihráč.

V první části autor doporučuje „Deset zlatých pravidel vyjednávání“. K obsahu rad lze stručně říci, že je třeba se na hádku připravit a vědět, kdy je ji třeba odložit, jak své názory formulovat a čemu se vyhýbat. Umět jednat na veřejnosti a nenechat umřít diskusi na mrtvém bodě. Nerozházet si své „protivníky“ – je vždy dobré i na poli odlišných názorů udržovat dobré vztahy apod.

V druhé části uvádí konkrétní příklady, kdy dochází ke sporným situacím. Jak se umět pohádat se svými blízkými, ale i s profesionály a jak správně zvítězit.

Na první pohled vás možná napadne, že publikace by mohla být učebnicí zejména pro naše politiky, kteří často v překřikování toho druhého v zaseknutých a stále se opakujících větách nejsou schopni dojít k žádnému rozumnému závěru. Rozhodně však také pro každého, kdo si je vědom své prchlivosti nebo naopak strachu či neochoty prosadit své názory. Pokud si totiž neřeknete o zvýšení platu, nejspíš vám nikdy zvýšen nebude. Zaměstnavatel si může myslet, že jste stále spokojeni. Pokud se mlčky necháte převálcovat argumenty ostatních, nikdy se nedozví, jaký máte na věc skutečně názor. Myslíte si, že tohle vše nelze změnit? A přistupujete k problému správně; jste skutečně na všechno připraveni, nebo jen otevřete dveře a „ono“ to nějak dopadne?

Při čtení Herringovy knihy si jistě vzpomenete na nějakou životní situaci, která nedopadla zrovna nejlépe právě z důvodu špatně vedené „hádky“. Teď už možná budete vědět, jak zvítězit a nenechat se zviklat i na první pohled silnějším protivníkem či pocitu z neřešitelné situace.