Vaše příběhy a názory

Rakovina nenapadá jen lidi. Přes sebelepší péči může zabít i vašeho zvířecího přítele.

Spread the love
Share

Leží v posteli a pláče. Už od včerejšího odpoledne, kdy se dozvěděla od veterinárního lékaře, že její čtyřnohý přítel nemá šanci. Má před sebou týden, možná ale i půl roku života. Přitom je to mladý pes, není mu ani rok, dostával tu nejlepší péči a stal se více než členem rodiny. Je bezdětná a děti mít nejspíš ani nebude. A tenhle pes se stal někým jako její syn.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Před pár týdny začal trpět nechutenstvím. Zvracel a ve stolici měl trochu krve. V té době však na sídlišti bylo otráveno několik psů. Omylem snědli jed na krysy. Měla strach, jestli se mu také něco takového nestalo. U veterináře nebyly však zjištěny žádné objektivní důvody jeho problémů. Všechny testy vyšly v pořádku. Pro jistotu další byly poslány do Plzně na rozbor. Výsledky však budou od odběru za čtrnáct dní. Dostal antibiotika. Ale nic se nezlepšovalo. Pes začal hubnout. Dostal silnější antibiotika. Poprvé po několika dnech se najedl a venku se i na pár minut proběhl. Takhle veselého ho už dlouho neviděla. Večer zkolaboval. Kolem jeho těla byla velká hutná kaluž výkalů a krve. Jeli s ním na kliniku. Bylo to náročné. Není to žádný drobek, ale pořádný kolos. Je to pouliční směs, ale jeho matka si nejspíš zařádila s nějakou dogou.

Na veterině šel okamžitě na operační sál. Po chirurgickém zákroku přišla informace: pes měl nádor v tenkém střevě. Nádor byl odstraněn, ale není jisté, zdali není zhoubný.

Pes se doma po narkóze probudil opět v hnědočervené husté kaluži. Ale pomalu se vzpamatovával, už se dokázal i doplazit pro pohlazení. Celkově zhubl deset kilo. Je to kostra potažená kůží.

Den po dni vypadal lépe. Byly to drobnosti, třeba v pohledu, třeba, že se ten den nepozvracel, že po té, co ho ve dvou snesli po schodech dolů ven na čerstvý vzduch, ušel pár kroků a nespadl.

Včera se poprvé lépe najedl. Večer znovu zkolaboval. Výsledky: nádor je bohužel zhoubný. Nemá cenu to léčit, protože současné možnosti léčby by mu prodloužily život možná o půl roku, možná ani ne. Ale nebyl by to vůbec hezký život. Stres a bolesti.

Pes nyní netrpí žádnými bolestmi, ale uvnitř se rozrůstá vetřelec, který ho do pár dnů či týdnů zabije.

Co můžeme pro něho udělat? Zeptala se v slzách. Usmívejte se na něho, hlaďte ho, nebrečte před ním, vycítí to a bude mu hůř. Připravte mu ty nejhezčí chvilky v jeho životě. Už mu mnoho nezbývá.

Rakovina napadá nejen lidi, ale i vaše zvířecí mazlíčky. Moc se o tom nemluví, ale nemocných zvířat je hodně. Příčiny nejsou vždy zřejmé a druhů rakovin je také mnoho. Feny nejvíce ohrožuje rakovina mléčné žlázy a zde se doporučuje, pokud nechcete mít štěňata, před šestým měsícem fenu vykastrovat. Ale pro množství druhů rakovin neexistují žádné jiné další možné prevence. Pokud není nádor zhoubný, je naděje. Léčba může být chirurgická a chemoterapie.

Stejně jako u lidí: léčba může a nemusí být úspěšná. Bude vás stát tisíce peněz; někdy se páníčkové i zadluží, aby zvládli všechny náklady. V současné době již často není pes jen zvířetem, kusem na statku, ale právě jedním z nejlepších přátel a jeho bolesti, trápení a odchod nám láme srdce.

Na památku V. Dodávám ti sílu pro tvé poslední dny. Kéž by…. ale…

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy