Share

Asi každý z nás zná ohlazené kameny, na kterých zub času či ruce lidí vytvořili hladký, téměř až sametový, povrch.

Kdykoli se rozhodneme, můžeme vzít kámen – na pohled tak tvrdý a nepoddajný – a začít ho hladit. Ne nástroji či účinnými prostředky, ale svou rukou.

Můžeme kámen pohladit jednou denně nebo můžeme kámen pohladit pokaždé, když půjdeme okolo. Můžeme kámen hladit stokrát či tisíckrát za den a můžeme jej hladit stále. Můžeme kámen nosit u sebe a hladit a hladit.

Ať už zvolíme jakoukoli frekvenci hlazení, každé zanechá své stopy. Kámen bude stále hladší a hladší a na omak příjemnější. Jenže výsledky neuvidíme stejně rychle.

A tak je to se vším. Čím více a čím častěji dáváme něčemu svou pozornost, tím spíše a dříve se to odrazí v našem životě, v námi vnímané realitě…

Vlastně všichni známe, že pokud něco opakujeme stále dokola, zanechá to stopu v našem životě. Myslíme/říkáme třeba pořád: všechno jde špatně – a ono se nám nedaří, je mi pořád hůř – a je nám pořád hůř, něco na mě leze – a nejspíš dostaneme nějakou nemoc, máme z něčeho strach (přidáme navíc sílu představivosti) – a ono se nám to nejspíš stane…

A tak to jde pořád dokola, myslíme-li na něco dost často, přivoláváme to do svého života. Mluvíme-li pořád o hrůzách, neštěstích, nemocech a jiných katastrofách – náš život se naší mluvě v mnohém podobá. Úžasné je, že můžeme vše obrátit v náš prospěch – můžeme myslet na krásné věci, můžeme mluvit o příjemných tématech a můžeme prožívat štěstí. Záleží na nás, pro co se rozhodneme. O čem budeme přemýšlet a mluvit? Co budeme opakovat? Opravdu je vždy nutné probrat a promyslet všechna ta děsivá a hrůzu nahánějící témata? Opravdu se neumíme bavit o hezkých a příjemných věcech?

Záleží na každém z nás, jestli kámen budeme hladit a dosáhneme příjemného povrchu nebo vezmeme kladivo a budeme do něj mlátit. Oba způsoby zanechají stopu. Můžeme získat něco na pohled i na omak příjemného nebo můžeme rozbít i základ.

Anna Matějková
REIKI mistr – učitel
www.reiki-anna.cz

modré kameny legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz
kameny legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz
kámen legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz