Glosy,  zdraví

Mozková obrna, slepota, děti bez prstů. Za to a více podle argentinských zemědělců může Monsanto a tabákové firmy.

Argentina je krásná země. Když se vysloví její jméno, představím si Evitu a píseň Madonny „Don’t cry for me, Argentina.“ Argentina už nemusí plakat pro Evitu Perónovou, ale za své děti a jejich rodiče.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Chudí argentinští zemědělci podali žalobu proti firmě Monsanto, která podle nich decimuje jejich zdraví a životní prostředí.

Monsato bylo založeno v roce 1901 ve Spojených státech, podílelo se na různých průmyslových odvětvích (petrochemie, plasty, farmacie…). Od sedmdesátých let minulého století se začalo zabývat i zemědělstvím.

Desítky zemědělců z Argentiny žalují Monsanto a tabákové společnosti (jako Philips Moris) před soudem v Delaware ve Spojených státech za to, že „vědomě otrávily“ jejich půdu pesticidy, a tím způsobily, že jejich děti se narodily s vrozenými vadami. Podle jejich slov díky těmto firmách se v Argentině, v oblastech s tabákovými poli, rodí až příliš postižených dětí.

Zemědělci před soudem vypověděli, že dostali nařízení od tabákových firem, „aby na pole s tabákovými plodinami použili herbicidy a pesticidy a další jedovaté látky, vyrobené a distribuované společností Monsanto, a přitom byli ujištěni, že tyto produkty jsou bezpečné.“

Dělníci postupovali podle příkazů a vůbec netušili, jak si drasticky ničí zdraví a zdraví svých dětí.

Mezi vrozené vady patří mozková obrna, psychomotorická retardace, epilepsie, rozštěp páteře, mentální postižení, metabolické poruchy, vrozené srdeční vady, Downův syndrom, chybějící prsty a slepota.

Původní tabák, který se pěstoval v Argentině, Philips Morris odmítl a pporučil farmářům, aby začali na polích pěstovat jím doporučenou odrůdu. Ta však vyžadovala více pesticidů a zemědělce nikdo neinformoval o nebezpečí a nutných ochranných pomůckách.

Kontaminovala se také okolní pole: „jedovaté“ se tak staly i plodiny z jejich vlastních polí a hospodářská zvířata.

Žaloba zemědělců proti firmě Monsanto a tabákovým společnostem říká jasně – firmy byly motivované vysokým ziskem za minimální náklady a vůbec nebraly v potaz zdravotní rizika. Lidé hledají spravedlnost, ale zdraví a životy jejich dětí jim už nikdo nevrátí.

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy